11 mln na leczenie raka i 3 mld w Funduszu Medycznym

Andrzej Duda fot. UMP
Taką deklarację złożył w sobotę podczas wizyty w Nysie prezydent Andrzej Duda. Prezydent zapowiedział też powstanie specjalnego Funduszu Medycznego z budżetem prawie 3 mld zł rocznie.

Pieniądze z Funduszu Medycznego – dokładnie 2 miliardy 750 milionów złotych – będą przeznaczone obecnie przede wszystkim na walkę z koronawirusem. Później, gdy zagrożenie wirusem minie, na ochronę zdrowia dzieci, przypadków trudnych i onkologię. Jednak dopóki nie minie, fundusz zapewni też przekazywanie dodatkowych środków na funkcjonowanie tym szpitalom, które będą przyjmować pacjentów z koronawirusem. W obecnej sytuacji prawnej NFZ nie może im przekazywać dodatkowych środków za to, że sa w gotowości i na tę gotowość potrzebują pieniędzy i sprzętu.

Prezydent przypomniał też, że wydatki na ochronę zdrowia co roku będą zwiększane co najmniej o 6 procent PKB. A11 mln zł zostanie z kolei przeznaczonych na onkologię z rządowego budżetu – tak zapowiedział 6 marca premier Mateusz Morawiecki.

Obecnie w Polsce jest sześć przypadków zarażenia koronawirusem: jeden w Zielonej Górze, dwa w Ostródzie, dwa w Szczecinie i jeden we Wrocławiu. W szpitalach z podejrzeniem koronawirusa przebywa 128 osób, ponad 1300 jest objętych kwarantanną, a ponad 6 tysięcy – nadzorem sanitarnym.

Podziel się:

Ostatnio dodane: