praca fot. pixabay

10 mln bezrobotnych. W USA ludzie masowo tracą pracę

6,648 mln Amerykanów straciło pracę w ostatnim tygodniu marca. Razem w tymi, którzy ją stracili tydzień wcześniej – w Stanach Zjednoczonych jest już o 10 mln bezrobotnych więcej. To szokujący i rekordowy wzrost.

Tak dużej grupy bezrobotnych nikt się nie spodziewał, chociaż nikt też nie miał wątpliwości, że z powodu pandemii gospodarka wyhamuje i bezrobocie zacznie rosnąć. Ale nie aż tak! Już w połowie marca, jak informuje Bankier.pl , gdy po zasiłki zgłosiło się 3,3 mln Amerykanów, Departament Pracy podał to jako rekord w ciągu 50 lat prowadzenia statystyk. Średni tygodniowy wynik według tych statystyk to… 200-300 tys. bezrobotnych. Nawet w czasie recesji nie było ich więcej niż 400 tys. Dotąd rekordem był wynik z marca 2009 roku i sierpnia roku 1982, kiedy to po zasiłek tygodniowo zgłaszało się 700 tys. Amerykanów.

Ekonomiści nie spodziewali się, że tracących pracę będzie aż tak wielu. Spodziewano się rekordu, ale już wynik 3, 3 mln zaparł dech w piersiach. Ale 6 mln – nikt się nie spodziewał, że będzie aż tak źle.

Ten efekt jednak jest spowodowany nie tyle złym stanem gospodarki, co restrykcjami administracyjnymi, które wprowadził amerykański rząd, a z powodu których wiele małych firm musiało zawiesić albo zamknąć działalność.

Jak wyglądają statystyki za cały marzec – jeszcze nie wiadomo, poznamy je 3 kwietnia. Jednak ekonomiści twierdzą, że liczba bezrobotnych może przekroczyć 15 mln i dorównać rekordowi z czasów Wielkiego Kryzysu – chociaż wtedy Stany Zjednoczone liczyły znacznie mniej mieszkańców.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze