Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

Światowa Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku ustanowiła dzień pierwszy grudnia Światowym Dniem AIDS. To dziś wpinamy w klapy czerwone kokardki na znak solidarności z osobami chorymi na tę straszną chorobę. Świętujemy także w Poznaniu.

W Polsce żyje ponad 24 tys. osób zarażonych HIV, który wywołuje tę chorobę. Wirus atakuje i osłabia układ immunologiczny sprawiając, że organizm staje się bezbronny i nawet najmniejsza infekcja może się stać śmiertelna. AIDS to najgorszy poziom zakażenia wirusem – zespół nabytego niedoboru odporności. Może przez całe lata nie dawać znać o sobie, a może też objawić się nowotworem.

Do zarażenia wirusem HIV dochodzi poprzez kontakt seksualny lub z krwią zakażonej osoby. Zarazić się może także dziecko chorej matki jeszcze w czasie ciąży albo po urodzeniu, na przykład podczas karmienia piersią. Zarażenie przez dotyk, pocałunek czy wspólny posiłek to mit. Nic takiego nie ma miejsca.

Krajowe Centrum ds. AIDS podaje, że w ciągu 34 lat na choroby wywołane wirusem HIV zmarło w Polsce ponad 1,4 tys. osób. Od 1985 roku stwierdzono ponad 24 tys. zakażeń wirusem, a zachorowało z tego powodu prawie 4 tysiące. Farmakoterapia chorych jest coraz bardziej skuteczna, a leki nowej generacji sprawiają, że pacjenci mają szansę na naprawdę długie życie i – co ważne – nie zarażają też innych.

Na usta jednak ciśnie się pytanie – ile osób również zmarło z powodu chorób wywołanych wirusem, ale nie zostały właściwie zdiagnozowane? Stan polskiej służby zdrowia jakim jest – każdy widzi. Testy na obecność wirusa HIV nie są obowiązkowe, a spektrum chorób, jakie może wywołać, tak szerokie, że gubią się tu nawet doświadczeni lekarze. Do tego dochodzi niechęć pacjentów do informowania o możliwości zakażenia wirusem HIV – jak we wszystkich innych przypadkach chorób przenoszonych drogą płciową. Te wszystkie czynniki mogą sprawić, że liczba chorych może być poważnie niedoszacowana.

Według danych WHO z 2018 roku na świecie żyje około 37,9 mln ludzi z wirusem HIV, a każdego dnia dochodzi do zarażenia nowych 7 tys. osób, z czego około 5 tys. umiera w wyniku zarażenia. To dla nich i dla wszystkich walczących z chorobą dziś w klapach powinniśmy mieć symbol Światowego Dnia Walki z AIDS – czerwone kokardki.

1 grudnia na poznańskim placu Wolności od lekarzy i wolontariuszy będzie można dowiedzieć się, jak ważne są badania i dlaczego warto je wykonać, a także porozmawiać o profilaktyce i zagrożeniach wirusem. Akcja będzie trwała od godziny 12.00.

KCds. AIDS, el

Strona głównaWiadomości z Polski1 grudnia - Światowy Dzień AIDS