Zwiedzanie Kopca Wolności w Poznaniu! Kiedy można się wybrać?

fot. Sławek Wąchała

Tradycyjnie już 11 listopada, z okazji Święta Niepodległości, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad Maltą. Chętni będą mogli wchodzić na sam szczyt od godziny 10.00 do godziny 16.00.

Kopiec na co dzień jest zamknięty dla zwierzających, dostęp umożliwia się do niego tylko w najważniejsze święta, warto więc skorzystać z okazji i wejść na górę, bo widok, który się stamtąd rozciąga, jest niesamowity. POSiR przypomina jednak, że na kopcu może jednocześnie przebywać tylko 20 osób, więc chętni do wejścia są wpuszczani na szczyt stopniowo. Warto to wziąć pod uwagę, planując wizytę, bo można natknąć się na kolejkę.

Przypomnijmy, że budowę Kopca Wolności rozpoczęto w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak w czasie II wojny światowej został on zniszczony. Odbudowano go dopiero na przełomie lat 80. i 90 ubiegłego wieku pod pretekstem budowy toru narciarskiego. Z kolei w 2018 roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, obiekt przeszedł gruntowną modernizację: wyremontowano drogę wejściową na szczyt od strony zachodniej i platformę po stronie północnej, położono tam nową nawierzchnię z kostki kamiennej, wybudowano też stopę fundamentową i zamontowano maszt flagowy. Miejsce zyskało też iluminację, która sprawia, że jest doskonale widoczny w nocy.

Źródło: UMP

Podziel się: