ZUS: Emeryci i renciści dostaną elektroniczne legitymacje

mLegitymacja emeryta-rencisty fot. ZUS

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista będzie mógł korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji, jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Będzie ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Jak zapewnia ZUS, mLegitymacja wszystkim emerytom i rencistom będzie zakładana automatycznie.
– Nie wymaga to od nich składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej. Emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty plastikowej, będą mieli taką możliwość. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do ZUS (formularz ERL).

Elektroniczne legitymacje emeryci dostaną również wtedy, gdy emeryt-rencista ma już legitymację w wersji plastikowej i ona nadal zachowuje swoją ważność zgodnie ze wskazanym na niej terminem. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie.

– Każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w bezpłatnej aplikacji mObywatel – wyjaśnia rzeczniczka. – Wystarczą do tego trzy proste kroki: uruchomienie aplikacji, kliknięcie opcji „dodaj dokument” i wybranie na liście dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. nie otrzymają od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty.

Podziel się: