Znamy najlepszy komisariat powiatu poznańskiego!

wręczenie nagrody Komisariat Roku 2022 fot. Powiat Poznański

Starosta poznański Jan Grabkowski podczas sesji rady powiatu 15 lutego wręczył nagrody komendantom najlepszych w 2022 roku komisariatów w powiecie poznańskim. Zwycięzcą okazał się komisariat z Buku i on też otrzymał nagrodę główną, czyli 30 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że konkurs organizowany jest co roku przez starostę poznańskiego i komendanta miejskiego policji w Poznaniu. Przyznawane są także tytuły „Dzielnicowego Roku powiatu poznańskiego” czy „Najlepszego Policjanta Ruchu Drogowego”, a samorząd przyznaje również nagrody za osiągnięcia w służbie prewencyjnej.

Co decyduje o przyznaniu nagrody?

Najlepszy komisariat jest zawsze wyłaniany na podstawie 12-miesięcznej oceny pracy funkcjonariuszy. Kryteriów oceny jest aż 20, w tym między innymi: wskaźnika wykrywalności przestępstw, skuteczności zabezpieczania mienia, liczby funkcjonariuszy skierowanych do służby patrolowej i obchodzeniowej czy liczby zatrzymań „na gorącym uczynku” przypadającej na jednego policjanta.

– Taka rywalizacja między poszczególnymi jednostkami pozytywnie wpływa na stan bezpieczeństwa oraz porządku publicznego w regionie – podkreślał Jan Grabkowski, starosta poznański. – Wiadomo, że nie jest to zadanie własne powiatu, ale zależy nam na współpracy ze służbami mundurowymi. Nie tylko organizujemy konkursy, ale także dofinansowujemy modernizacje starych i budowy komisariatów czy też pomagamy w zakupie samochodów. Dla nas to przyjemność i obowiązek, ponieważ zależy nam, aby mieszkańcy powiatu czuli się bezpiecznie.

Wsparcie finansowe to nie wszystko!

Pomoc finansowa powiatu dla policji jest znacząca: tylko w zeszłym roku było to blisko 620 tys. zł., a samorząd dofinansował zakup oznakowanego pojazdu osobowo-terenowego, nieoznakowanego samochodu osobowego, remont komisariatu w Swarzędzu czy zakup wyposażenia dla posterunków z powiatu poznańskiego. Od 2000 r. przekazano już ponad 13 mln zł.

– Nasza dobra współpraca z powiatem poznańskim to nie tylko wsparcie finansowe, które jest bardzo ważne – podkreślił Leszek Steinitz, pierwszy zastępca komendanta KMP w Poznaniu. – Również takie konkursy, które podnoszą efektywność naszej pracy przekładają się na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców. Cieszy mnie fakt, że dynamika przestępczości jest zbliżona do danych z 2019 roku. Nie dostrzegamy negatywnych tendencji po czasie izolacji spowodowanym pandemią. Szczególnie zwracam uwagę, że kradzież aut spadła. W powiecie odnotowano ich o 72 mniej w stosunku do roku poprzedniego.

Drugie miejsce zajęli policjanci z Pobiedzisk, którzy otrzymali 10 tys. zł, a trzecie – z Murowanej Gośliny, którzy otrzymali 5 tys. złotych. Wszyscy odebrali czeki z rąk starosty, a warto przypomnieć, że tegoroczni zwycięzcy także w poprzednich edycjach zajmowali wysokie pozycje.

Powiat pomaga strażakom

Powiat poznański, przy działaniach zwiększających poziom bezpieczeństwa, pamięta też o strażakach. Ponad 1 mln zł przeznaczył na rzecz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu: prawie 100 tys. zł wsparło zakup dokumentacji projektowo-technicznej dla nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej w Iwnie, a pozostałe pieniądze rozdysponowano na remont placówek w Bolechowie i Krzesinach, kupno instalacji fotowoltaicznej dla budynku Komendy Miejskiej PSP oraz nowych pojazdów czy sprzętu niezbędnego w codziennej pracy strażaków. Prawie 350 tys. zł otrzymały powiatowe drużyny OSP.

– W ubiegłym roku odnotowaliśmy 6015 zdarzeń na terenie powiatu poznańskiego st. bryg. Jacek Michalak, komendant miejski PSP. – To spadek o 13 proc. w stosunku do 2021 roku. Najwięcej zarejestrowaliśmy ich w gminie Swarzędz (775). Dlatego jestem przekonany, że budowa nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 10 w Iwnie znacznie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców w tym rejonie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: