Zmiany w organizacji ruchu na Jeżycach w Poznaniu. Część chodników, którą zwolnią samochody, zostanie odbrukowana i pojawi się tam zieleń

fot. ZDM

Od 7 sierpnia na ulicy Prusa rozpocznie się wprowadzanie nowej organizacji ruchu. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo pieszych, a dodatkowo – uwolnić miejsce pod zieleń. Wnioskowała o nie rada osiedla i przeznaczyła też pieniądze na ten cel.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, zmiany dotyczą ulicy na całej długości: od rynku Jeżyckiego po ul. Zwierzyniecką.
“Kierunki ruchu dla kierowców nie zmienią się, natomiast rowerzyści zyskają kontraruch, dzięki czemu będą mogli jeździć w obie strony” – wyjaśnia ZDM. – “Pomiędzy rynkiem a ul. Słowackiego będzie można parkować równolegle na jezdni po obu jej stronach. Dzięki temu piesi będą mogli korzystać z całej szerokości chodnika – dotyczy to szczególnie zachodniej strony ulicy, gdzie kierowcy często zbyt mocno wjeżdżali na część dla pieszych, uniemożliwiając chodzenie zwłaszcza opiekunom dzieci w wózkach, czy też osobom starszym”.

Od ul. Słowackiego do ul. Sienkiewicza parkować będzie można równolegle do krawężnika: po zachodniej stronie na jezdni, a po wschodniej – połową samochodu na chodniku. Z kolei na najnowszej części ulicy, czyli pomiędzy ul. Sienkiewicza a ul. Zwierzyniecką – po wschodniej stronie jezdni. Na tym odcinku powstaną nowe miejsca do parkowania, bo dotychczas nie było tam w ogóle wyznaczonych miejsc postojowych.

“Zmiany polepszą widoczność podczas włączania się do ruchu” – informuje ZDM – “zmniejszy się więc zagrożenie kolizją lub wypadkiem. Jednocześnie ukrócona zostanie możliwość zastawiania chodnika przez parkujące pojazdy. Skorzystają na tym także kierujący samochodami o masie powyżej 2,5 tony (czyli coraz popularniejszymi suvami), gdyż będą mogli parkować zgodnie z przepisami (obowiązuje ich zakaz parkowania na chodnikach) i nie będą narażać się na mandat karny”.

Część chodników, którą zwolnią samochody, zostanie odbrukowana i pojawi się tam zieleń. Właśnie trwa przygotowanie projektu. Podniesie to komfort życia w tej okolicy, gdzie zieleni jest bardzo mało. Obecnie na ul. Prusa trwa ustawianie znaków informujących o tymczasowych zmianach w organizacji ruchu, które będą obowiązywać w czasie prac.

fot. archiwum / ZDM (zdjęcie ilustracyjne)

Podziel się: