pieniądze fot. pixabay

Zmiany w 500 plus. Żeby zachęcić do rodzenia dzieci

Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości, 500 plus, nie spełnił swojego podstawowego celu, czyli nie zwiększył dzietności polskich rodzin. Dlatego PiS szykuje zmiany.

Sytuacja demograficzna w Polsce jest bardzo zła, mamy bardzo niską dzietność mimo kilku już lat trwania programu 500 plus – wprowadzono go w 2016 roku. Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, w 2020 r. na świat przyszło w Polsce 355 tys. dzieci. Najmniej od 2004 r. A działacze PiS byli pewni, że po wprowadzeniu programu wskaźniki pójdą radykalnie w górę.

To, że Polki nie chcą rodzić dzieci mimo 500 plus, wyjątkowo denerwuje Jarosława Kaczyńskiego, jak pisze “Wyborcza”. Dlatego PiS na jego polecenie zdecydował się na opracowanie nowego projektu demograficznego i wprowadzenie zmian zmian do 500 plus. Najpoważniejsza z nich to zwiększenie kwoty i jej waloryzacja, żeby nie traciło na wartości podczas inflacji. Według drugiej wersji 500 plus miałoby być co roku zwiększane o stałą kwotę. Pierwszą waloryzację zaplanowano na 2023 rok, czyli tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Powstanie też Instytut na rzecz Rodziny i Demografii, który ma zachęcać Polski do rodzenia dzieci, jak informuje “Gazeta Wyborcza”. Koszty utrzymania instytutu ma pokryć uszczelnienie VAT i podatek płacony przez cyfrowych gigantów.

Tylko że, jak przypomina gazeta, zgodnie z projektem ustawy wpływy z podatku miałyby wynieść około 100 mln rocznie. A program 500 plus już teraz kosztuje rocznie około 40 mld.

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze