Zmiany na Maltance. Lokomotywa idzie do remontu

50 lat kolejki Maltanka - pokaz wieczorny fot. Sławek Wąchała

Niebieska lokomotywa, którą znają wszyscy miłośnicy kolejki Maltanka, w tym sezonie nie wyjedzie na tory, bo wkrótce przejdzie naprawę główną. Po niej, jak zapewnia MPK Poznań, będzie jak nowa i jeszcze przez wiele lat będzie wozić pasażerów.

Niebieska lokomotywa pracuje nad Maltą od 1972 roku, czyli od początku istnienia tej kolejki. Wcześniej ciągnęła wagoniki Harcerskiej Kolei Dziecięcej na Łęgach Dębińskich. Jest symbolem kolejki: ma numer fabryczny 100, została wyprodukowana w 1956 roku w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu i mimo budzącego szacunek wieku nadal regularnie wozi najmłodszych pasażerów nad Maltą. A w ubiegłym roku była jedną z gwiazd jubileuszu 50-lecia Kolejki Parkowej Maltanka.

Po tylu latach jednak już najwyższy czas na naprawę główną.
– Przed wybranym w postępowaniu przetargowym wykonawcą jest szeroki zakres prac – informuje Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka prasowa MPK Poznań. – Naprawa główna obejmuje bowiem kompleksowy przegląd, a w dalszej kolejności naprawę lub wymianę zużytych części. Dotyczy to zarówno nadwozia, jak i ostoi (ramy) lokomotywy, podwozia, silnika i wszelkich urządzeń, układów i instalacji. Prace mają zakończyć się przed wakacjami. Przewidziany na końcówkę kwietnia początek sezonu 2023 na Kolejce Parkowej Maltanka (z uwagi na trwające jeszcze uzgodnienia szczegółową datę rozpoczęcia kursów będzie można podać w terminie późniejszym) odbędzie się zatem bez udziału „niebieskiej”.

Jednak, jak przypomina rzeczniczka, MPK Poznań dysponuje jeszcze dwoma innymi lokomotywami spalinowymi z lat sześćdziesiątych XX wieku – „zieloną” i „ciemnozieloną” – ta druga naprawę główną przeszła w ubiegłym roku. Dodatkowo w sezonie na Maltance kursują również Ryjek, czyli wagon motorowy nr 1 z 1932 roku oraz – w wybrane weekendy – parowóz Borsig Bn2t z 1925 roku. Miłośnicy kolejki nie muszą się więc obawiać, że zabraknie pojazdów.

Podziel się:

Ostatnio dodane: