Zmarł Marcin Giżycki, współtwórca festiwalu Animator

fot. pixabay

Filmowiec, pedagog i niekwestionowany, znany na całym świecie specjalista od kina animowanego. Zmarł Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu Animator i jeden z jego twórców. Miał 71 lat.

O śmierci dyrektora poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator: „Odszedł Marcin Giżycki. Jeden z założycieli i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. Wybitny twórca i znawca animacji, niekwestionowany autorytet na całym świecie. Autor książek, wykładowca i człowiek który całe serce włożył w propagowanie i szerzenie wiedzy o tej dziedzinie sztuki.
To bardzo smutna dla nas wiadomość. Marcinie, dziękujemy za wszystko” – poinformował zespół festiwalu.

Marcin Giżycki był reżyserem filmów dokumentalnych i animowanych, a w latach 1979-81 – redaktorem naczelnym kwartalnika „Animafilm”, jak informuje Film Polski.

To już drugi dyrektor festiwalu Animator, który odszedł przedwcześnie: w 2013 roku zmarł Wojciech Juszczak, twórca i pomysłodawca festiwalu oraz ówczesny dyrektor artystyczny Estrady Poznańskiej. Miał wówczas zaledwie 48 lat.

Podziel się: