piątek, 29 marca, 2024

Zbiorniki na Cytadeli w Poznaniu bez wody i bez ryb. To dobra wiadomość!

W parku Cytadela rozpoczęło się czyszczenie zbiorników wodnych, by były gotowe na wiosenną migrację płazów. Po wypompowaniu wody z Ogrodu Wodnego okazało się, że – inaczej niż w latach poprzednich – nie ma w niej ryb. Są natomiast śmieci.

Zarząd Zieleni Miejskiej czyści zbiorniki wodne na Cytadeli, bo wiosną, w marcu, to właśnie w nich odbywają się gody ropuchy zielonej i szarej. By okres godowy mógł się odbyć, zbiorniki muszą być czyste, więc co roku, pod koniec zimy, woda jest wypompowywana, a dno czyszczone. Później zbiornik jest napełniany świeżą wodą.

Co roku przy tej okazji pracownicy ZZM znajdowali w zbiornikach ryby, najczęściej popularne gatunki akwariowe, których najwidoczniej w ten sposób pozbywali się właściciele akwariów. ZZM od lat apeluje, by nie wypuszczać ryb do tych zbiorników – są one małe i płytkie, więc bardzo szybko się nagrzewają do temperatury zbyt wysokiej dla ryb, poza tym nie ma tam pożywienia, więc ryby często giną z głodu. Najwidoczniej apele przyniosły skutek.

– W tym roku nie zaobserwowaliśmy żadnych gatunków ryb – podkreśla Klaudia Beker, rzeczniczka ZZM w Poznaniu. – Dla porównania, w zeszłym roku ze zbiornika wodnego Rosarium ichtiolodzy wyłowili 4280 ryb o łącznej masie 65 kilogramów. Najwięcej, bo około 60 kg, było karasi srebrzystych. Specjaliści odłowili także 19 osobników lina i 16 sztuk ozdobnej formy karasia, tzw. “złotej rybki”.

W zbiornikach są jednak znajdowane inne świadectwa obecności ludzi na tym terenie: śmieci, zabawki dziecięce, czasami modele pływające. To, razem z wpadającymi liśćmi i innymi fragmentami roślin, które rosną nad zbiornikami, tworzy bardzo korzystne warunki dla rozwoju wielu mikroorganizmów, ale akurat nie dla płazów. Dlatego zbiorniki muszą być regularnie czyszczone.

Dodatkowo ryby w zbiornikach wodnych stanowią bezpośrednie zagrożenie dla płazów, czyli w przypadku Cytadeli głównie dla ropuchy zielonej. Ona rozpoczyna migrację już w marcu, gdy temperatura powietrza osiągnie około 10 stopni, a wody powyżej 15 stopni. Samce pojawiają się w zbiornikach jako pierwsze i to ich słyszymy, gdy nawołują samice, by przybywały do zbiorników na gody.

Zbiornik w Rosarium czyszczony jest raz na 3 lata, natomiast w Ogrodzie Wodnym co roku. Wszystkie prace odbywają się przy udziale ichtiologów i herpetologów z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Strona głównaPoznańZbiorniki na Cytadeli w Poznaniu bez wody i bez ryb. To dobra...