Zbigniew Ziobro w Wielkopolsce: Polska jest okradana!

Zbigniew Ziobro fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny przyjechał do Konina, spotkał się z lokalnymi politykami Solidarnej Polski i z mediami. Tym ostatnim od razu na początku konferencji prasowej powiedział: „Polska jest okradana”.

Ministra zaprosił do Konina Robert Popkowski, radny sejmiku wojewódzkiego z ramienia Solidarnej Polski i szef szef regionalnych struktur tej partii, jak informuje portal „LM”. Zbigniew Ziobro podziękował mu za zaproszenie, a dalszy ciąg konferencji poświęcił już wyłącznie doniesieniom niemieckiej prasy na temat Polski. Chodziło tu konkretnie o informacje tygodnika „Der Spiegel”, który napisał, że to wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova nie chce zaakceptować polskiego KPO i wypłacić pieniędzy, a nie szefowa KE Ursula von der Leyen. Nazwał je „bajkami dla grzecznych dzieci” i „dalszym ciągiem mataczeń ze strony Niemców”.

Bo to Niemcy są – zdaniem ministra – winni temu, że Polska nie dostała jeszcze pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Jak powiedział, Ursula von der Leyen jest ważnym politykiem niemieckim, który oszukał premiera Morawieckiego.
„Ustępstwa wobec cynicznych, zdeterminowanych niemieckich polityków, zakończą się zwiększoną presją, szantażem, kolejnymi matactwami. W konsekwencji Polska jest okradana” – mówił. – „A wiodącą rolę w tej kradzieży, ogłupieniu Polski, odgrywa polityka niemiecka, politycy niemieccy z Niemką von der Leyen na czele. To jest fakt”.

Minister sprawiedliwości jest zdania, że Niemcy wstrzymując pieniądze mają nadzieję na obalenie polskiego demokratycznie wybranego rządu i zastąpienie go rządem ich politycznego kolaboranta Donalda Tuska. Dlatego Solidarna Polska zamierza zwrócić się do premiera Mateusza Morawieckiego, aby przedstawił scenariusz dalszych działań polskiego rządu w tej sprawie. Jako równoprawny członek Unii Europejskiej mamy prawo do wypłaty europejskich funduszy i tego należy żądać od Brukseli. Zapewnił też, że jego partia w tej kwestii będzie współdziałać z PiS i bronić interesów Polski nie ulegając niemieckiemu szantażowi.

Radny Robert Popkowski powiedział z kolei, że „Polska na węglu stoi i Konin też na węglu stoi”. Dlatego ministrowie z Solidarnej Polski wetują inicjatywy mające na celu odejście od węgla. Jego zdaniem inne kraje, jak Niemcy, Holandia czy Austria wracają do elektrowni węglowych i powinniśmy brać z nich przykład. Zwrócił także uwagę na zauważalny w regionie konińskim problem górników tracących pracę po likwidacji kopalń.

Jednak zapewnił, że nie odrzuca zielonej transformacji i przejścia na źródła energii nieszkodliwe dla środowiska – tylko że musi to wszystko trwać dłużej, bo inaczej mamy skutki w postaci wzrostu cen energii i ciepła. Tymczasem Polska powinna się opierać na rodzimej energetyce.