Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy. Gdzie będzie obowiązywał?

Rynek Łazarski fot. UMP

Nie tylko na Starym Rynku – także na Łazarzu w nocy już nie kupimy alkoholu. Podczas wtorkowej sesji radni miejscy zadecydowali, że po godzinie 22.00 alkohol będzie można kupić tylko w lokalach i tam wypić. O taką decyzję wnioskowała Rada Osiedla Święty Łazarz.

Zgodnie z uchwałą radnych po godzinie 22.00 do 6.00 rano alkohol na Łazarzu będzie dostępny wyłącznie w lokalach gastronomicznych i do wypicia na miejscu, dokładnie tak jak na Starym Mieście. O takie rozwiązanie zwrócili się do Rady Miasta Poznania radni osiedla św. Łazarz.

“O wprowadzenie takiego ograniczenia Rada Osiedla Św. Łazarz zawnioskowała w marcu br.” – wyjaśniają radni z Łazarza na swoim profilu na Facebooku, komentując decyzję radnych miejskich. – “Zrobiliśmy to na prośbę mieszkańców. Dziś Rada Miasta, zgodnie z naszym wnioskiem, uchwaliła takie ograniczenie, wprowadzając u nas zasady, które już obowiązują i sprawdziły się na Starym Mieście. Uważamy, że problemy wynikające ze sprzedaży alkoholu w nocy są na tyle duże, że wprowadzenie ograniczenia było konieczne”.

Jakie problemy mają na myśli radni? Przede wszystkim hałas w nocy, który mocno doskwierał lokatorom mieszkań położonych w pobliżu co bardziej popularnych miejsc picia alkoholu “pod chmurką”. Nie bez znaczenia był fakt zostawiania po sobie bałaganu przez takich imprezowiczów, niszczenia infrastruktury w parkach czy na skwerach. Ktoś musiał potem to posprzątać, ponaprawiać – i za to zapłacić.

“Wzywanie policji “po fakcie” nie rozwiązywało problemu. Łazarz ma być miejscem przyjaznym do życia. Pijackie awantury pod całonocnym sklepem monopolowym utrudniały życie mieszkańcom okolicy” – podkreślają łazarscy radni. – “Prawo mieszkańców do spokoju i przyjaznych warunków mieszkania na Łazarzu jest wielokrotnie ważniejsze niż prawo do kupna alkoholu w sklepie w środku nocy”.

31 radnych zagłosowało za przyjęciem tej uchwały, 1 radny był przeciw, a 1 radna wstrzymała się od głosu. Ograniczenie zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego, a więc prawdopodobnie już w lipcu. Teraz radni pracują nad podobną uchwałą dla Wildy, bo to właśnie tam przenieśli się ze Starego Miasta szukający alkoholu nocą – Wilda jest najbliżej.

Podziel się: