Zakaz palenia w piecach i kominkach w Poznaniu. Zły stan powietrza!

smog fot. UM Poznań

Wydział Monitoringu Środowiska w Poznaniu GIOŚ ostrzega przed ryzykiem przekroczenia normy dobowej stężenia pyłu PM10. W związku z tym w mieście nie wolno palić w piecach i kominkach tam, gdzie jest inny system ogrzewania, bardziej przyjazny środowisku.

Komunikat w tej sprawie opublikowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania. Zgodnie z informacją Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Poznaniu w mieście występuje ryzyko „przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m sześć.) w dniach 25 i 26 listopada 2022 r. na terenie województwa wielkopolskiego”.

Atmosfera dla Poznania pokazuje, że prognozowane dobowe stężenie pyłu PM10 na stacji przy Dąbrowskiego wynosi 101 µg/m sześć., a 26 listopada ma być jeszcze gorzej: poziom PM10 ma wynieść 109 µg/m sześć, gdy norma, wynosi 50 µg/m sześć. Oznacza to, że zakaz palenia w piecach i kominkach w tych domach, gdzie istnieją alternatywne źródła ogrzewania, będzie nadal obowiązywał także 26 listopada.

Według informacji GIOŚ powodem wystąpienia wysokich stężeń pyłów są warunki meteorologiczne – brak wiatru i różnice temperatur utrudniają wywiewanie zanieczyszczeń znad miasta, a mamy ich obecnie wzmożoną emisję. Ze względu na temperatury w domach działa ogrzewanie, w tym piece kaflowe, typu „koza” i kominki, które najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza.

Podziel się: