Zaczynają się remonty przejść dla pieszych w Poznaniu. Ma być bezpieczniej

przejście dla pieszych, św. Jerzego, fot. ZDM

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, jeszcze w tym roku na Wildzie rozpoczną się prace budowlane na 73 przejściach dla pieszych. Efektem mają być przejścia dopasowane do Standardów dostępności miasta Poznania, a więc bezpieczniejsze i wygodniejsze.

Rozpoczęcie prac zlecił Koordynator ds. dostępności przestrzeni publicznej, a w ich zakres wchodzi regulacja wysokości krawężników, wymiana nawierzchni chodników, a przede wszystkim realizacja oznaczeń fakturowych dla osób niewidomych i niedowidzących. Chodzi tu o montaż specjalnych płytek z wypustkami zapewniającymi bezpieczeństwo i orientację na przejściu iw jego najbliższej okolicy.

– Dotychczas tym tematem zajmowano się najczęściej w ramach prowadzonych remontów chodników i prac związanych z przebudową pasów drogowych – mówi Mariusz Filewicz, koordynator ds. przestrzeni publicznej ZDM.- Obecnie skoncentrowaliśmy się wyłącznie na przejściach dla pieszych. Skala tego przedsięwzięcia z pewnością będzie zauważona przez mieszkańców, którzy w sposób bezpieczny i komfortowy będą z nich korzystać każdego dnia.

To kolejny etap porządkowania ulic i przestrzeni wokół nich po wprowadzonej w 2021 r. Strefie Płatnego Parkowania. Nowa organizacja ruchu oznaczała nie tylko zmiany w parkowaniu, ale też, precyzyjnie wyznaczając miejsca dla samochodów i zakazując ich parkowania w innych – poprawiła bezpieczeństwo i komfort pieszych na chodnikach oraz widoczność w obrębie skrzyżowań. Obecne zadanie jest kolejnym działaniem dla poprawy dostępności przestrzeni publicznej i bezpieczeństwa na drogach.

– Wskazane do realizacji 73 lokalizacje to początek zmian – podkreśla Mateusz Filewicz. – Liczba przejść dla pieszych wymagających dostosowania do standardów dostępności jest długa i nie ogranicza się wyłącznie do dzielnicy Wilda. Mamy tego świadomość i chcielibyśmy sukcesywnie działać w tym zakresie. Zmiany są jednak uzależnione od zapewnienia środków finansowych.

Prace budowlane mają potrwać do połowy lipca 2023 r. na ulicach: Pamiątkowej, Roboczej, św. Jerzego, św. Czesława, Fabrycznej, Sikorskiego i Kosińskiego oraz kilku innych. Będą kosztowały ponad 1,3 miliona złotych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: