Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Wzmocnienie infrastruktury przeciwpowodziowej w regionie. Na miejscu pracuje ponad stu strażaków

Po raz pierwszy od momentu powstania zbiornika Wonieść osiągnięto poziom maksymalnego napełnienia. W związku z tym zaobserwowano sygnały przesiąknięcia wody w obszarze skarpy oraz podstawy zapory czołowej od strony niezalewanej. W celu uniknięcia uszkodzenia konstrukcji, od dnia 20 lutego 2024 roku, przystąpiono do prac zabezpieczających polegających na umieszczaniu worków wypełnionych piaskiem na krytycznych odcinkach.

Działania te mają na celu zapobieżenie potencjalnemu przebiciu hydraulicznemu, a worki piaskowe rozmieszczane są na specjalnych geowłókninach. W celu zredukowania poziomu wody w zbiorniku, równocześnie prowadzone jest celowe zalewanie stawów rybnych w pobliskich Wojnowicach. Ponadto, trwają prace wzmacniające ewentualne uszkodzenia na lewym wale przeciwpowodziowym Kościańskiego Kanału Obry. Ze względu na ograniczenia w dostępie do wałów, transport worków z piaskiem odbywa się przy użyciu łodzi.

W ramach działań prewencyjnych usuwane są także zatory na rzece powyżej miejscowości , aby umożliwić swobodny przepływ wody i zmniejszyć ryzyko dalszych przeciążeń. W realizacji tego przedsięwzięcia zaangażowano około 116 osób, w tym zespoły z Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, Centralnego Odwodu Operacyjnego, PSP Kościan oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z regionu kościańskiego.

Nadzór nad pracami sprawują wykwalifikowani pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w tym Inspektor Nadzoru Inwestorskiego ZZ , Hubert Józefowski oraz Błażej Waligórski, Główny Specjalista Wydziału Planowania i Koordynacji Eksploatacji RZGW Poznań. Na miejscu obecni są też dyrektorzy odpowiednich instytucji regionalnych, w tym Bogumił Nowak i Artur Grześkowiak.

Do monitorowania sytuacji wykorzystywane są drony, które pozwalają na ciągłe śledzenie poziomów wody oraz stanu wałów przeciwpowodziowych. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie na ewentualne zmiany i zagrożenia.

Źródło: RZGW
Strona głównaKościanWzmocnienie infrastruktury przeciwpowodziowej w regionie. Na miejscu pracuje ponad stu strażaków