policja fot. Sławek Wąchała

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Przed radiowozem

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 33 km na godzinę. Takie przewinienia ma na sumieniu kierowca zatrzymany na ulicy Reymonta. Zapłacił za to mandat w wysokości 2300 zł.

Poznańscy policjanci nagrali dziś na ulicy Reymonta kierowcą, który jadąc przed radiowozem wyprzedzał na przejściu dla pieszych i przekroczył dopuszczalną prędkość o 33 km na godzinę.

„Takie manewry połączone z szybką jazdą w rejonie przejść dla pieszych są bardzo niebezpieczne” – przypominają poznańscy policjanci. – „Pieszego nie chronią pasy, poduszka powietrzna, czy karoseria pojazdu. W zderzeniu z pojazdem istnieje duże ryzyko powstania u niego poważnych obrażeń”.

Dlatego kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, ma obowiązek zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Obowiązkiem kierowcy jest także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

Źródło: KMP Poznań