Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Wymiana koła w aucie

Podczas podróży auto nagle zaczęło hałasować i ciężko je prowadzić? To może świadczyć o powstaniu usterki jaką może być uszkodzona opona w kole. Jeśli tak jest należy koło wymienić, aby nie doprowadziło to do powstania kolejnych uszkodzeń. Narzędzia znajdziesz w bagażniku, ale czy wiesz jak zrobić to profesjonalnie?

Uszkodzone skutecznie utrudnia jazdę i może doprowadzić do powstania nowych uszkodzeń, których samodzielne usunięcie może być już niemożliwe. Nie wymienienie koła z uszkodzoną oponą może doprowadzić do uszkodzenia felgi lub szpilek piasty. Jeśli nie możesz samodzielnie wymienić koła, skontaktuj się z firmą pomocy drogowej Fast- Trans. Doświadczenie i profesjonalizm pracowników firmy gwarantuje, że szybko wykonają swoją pracę, a Ty będziesz mógł kontynuować swoją dalszą podróż.

Części koła samochodowego

Każdy pojazd wykorzystywany do transportu posiada odpowiednią liczbę kół. Tak samo w przypadku samochodów. Koło jest zatem elementem każdego pojazdu. Zbudowane jest ono z kilku części:

  • ogumienia;
  • obręczy;
  • tarczy;
  • piasty.

Najczęściej podczas jazdy uszkodzona zostaje opona, która zbudowana jest z:

  • bieżnika;
  • stopki;
  • boku;
  • klocków bieżnika;
  • rowków obwodowych;
  • barku

Każda z tych części opony może zostać uszkodzona przez:

  • śruby lub gwoździe;
  • ostro zakończone kamienie;
  • szybki i agresywny manewr;
  • szkło na jezdni.

Jeśli zauważysz podczas jazdy jakiekolwiek uszkodzenie opony koła samochodowego konieczna jest jego wymiana. Odstąpienie od tego może doprowadzić do zdarzenia drogowego i znacznie zagraża zdrowiu lub życiu wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jeśli nie potrafisz samodzielnie zmienić koła w samochodzie to skontaktuj się z firmą pomocy drogowej. Specjaliści każdej firmy szybko i sprawnie usuną powstałą usterkę.

Narzędzia konieczne podczas wymiany koła samochodowego

Jeśli chcesz samodzielnie wymienić koła musisz pamiętać o narzędziach do tego potrzebnych. W tym celu w swoim bagażniku musisz posiadać:

  • śrubokręt lub nóż;
  • klucz do kół z przedłużką;
  • lewarek/ podnośnik samochodowy;
  • koło dojazdowe/ zapasowe.

Po wyjęciu tych narzędzi z bagażnika może okazać się, że lewarek nie działa, koło zapasowe ma za mało powietrza, a klucz jest złamany. Możemy w takim przypadku poprosić o pomoc innego kierowcę, który właśnie przejeżdża obok. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości skontaktuj się z firmą świadczącą usługi pomocy drogowej. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wymienione koło w Twoim samochodzie pozwoli Ci na przejechanie kolejnych wielu kilometrów. Po zmianie koła warto także pamiętać o tym, aby na podwórku lub garażu sprawdzić dokręcenie kół. Najlepszym rozwiązaniem jest także wymiana koła zapasowego lub dojazdowego w warsztacie wulkanizacyjnym.

Bezpieczna wymiana koła

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną wymianę koła musisz także pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jeśli masz taką możliwość to zjedź z drogi na parking, przystanek lub pobocze. Ruch samochodów będzie płynny, a Ty będziesz mógł w spokoju zająć się zmianą koła. Jeśli zmieniasz je w garażu lub na podwórku sprawdź czy w pobliżu nie ma dzieci lub zwierząt. Każdą wymianę koła należy także wykonać na płaskim i równym podłożu.

Jeśli nie możesz zjechać na pobocze, pamiętaj, aby:

  • włączyć światła awaryjne;
  • postawić trójkąt ostrzegawczy za samochodem;
  • założyć kamizelkę odblaskową.

Zapewnij także bezpieczeństwo pozostałym osobom, które wraz z Tobą jechały samochodem. Na czas wymiany koła powinni wysiąść z auta i stanąć w bezpiecznym miejscu na poboczu drogi.

Jeśli zachowane zostały wszystkie warunki bezpieczeństwa można rozpocząć wymianę koła. Zrób to jak najlepiej – krok po kroku.

Wymiana koła w kilku etapach

Wymiana koła samochodowego to teoretycznie łatwe zadanie. Należy postępować krok po kroku i zachować ostrożność, a jego wymiana może potrwać od kilku do kilkunastu minut.

  1. Ustaw samochód na płaskiej powierzchni- ważne jest, aby podczas wymiany koła samochód stał na płaskiej powierzchni, na której możesz ustawić podnośnik samochodowy. Dodatkowo warto wrzucić bieg i zaciągnąć hamulec ręczny, aby samochód się nie stoczył. Można także dla bezpieczeństwa włożyć pod koło duży kamień lub gałąź.
  2. Zdejmij kołpak lub zaślepkę- przy pomocy nożyka trzeba odciągnąć elementy zaślepiające śruby. Jeśli kołpaki zabezpieczone są dodatkowo opaskami należy je rozciąć co pozwoli zdjąć je z kół.
  3. Poluźnij śruby- zanim podniesiesz samochód poluźnij śruby co później pozwoli Ci z łatwością odkręcić je i zdjąć uszkodzone koło. Możesz do tego użyć przedłużki klucza. Pamiętaj jednak, aby nie odkręcać śrub do końca, gdyż może to skutkować spadnięciem koła ze szpilek piasty.
  4. Podłóż lewarek- podnośnik samochodowy należy umieścić w wyznaczonym miejscu tak, aby w jego rynience znajdowała się listwa progowa auta.
  5. Unieś samochód- auto powinno znajdować się na wysokości 2-4 cm nad ziemią. Warto także podłożyć pod samochód koło zapasowe w pobliżu podnośnika samochodowego. Dzięki temu auto zostanie zabezpieczone w razie zsunięcia z lewarka.
  6. Odkręć śruby- umieść je blisko koła zapasowego, dzięki czemu unikniesz ich zgubienia.
  7. Zdejmij uszkodzone koło- uważaj, aby nie ruszać zbyt mocno samochodem, gdyż może to spowodować jego zsunięcie się z podnośnika.
  8. Załóż koło zapasowe- załóż koło zapasowe w miejsce uszkodzonego, a zdjęte koło włóż pod samochód.
  9. Załóż śruby- delikatnie przykręć śruby do koła, aby zapewnić jego stabilność na szpilkach piasty. Nie używaj do tego maksymalnej siły.
  10. Opuść samochód- wyjmij koło spod auta i opuść pojazd.
  11. Dokręć śruby- za pomocą klucza dokręć śruby najmocniej jak potrafisz. Przy najbliższej okazji udaj się do wulkanizatora, który naprawi lub wymieni Ci koło.

Dodatkowo jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt sprawdź ciśnienie koła zapasowego

Wymiana koła zajmie Ci tylko kilkanaście minut, dzięki czemu szybko będziesz mógł kontynuować swoją podróż. Podczas samodzielnej pracy nauczysz się zmieniać koło co może przydać Ci się w przyszłość. Być może udzielisz także pomocy innemu kierowcy w potrzebie.

Jakie koło zapasowe wybrać

Samochody z instalacją LGP posiadają w miejscu koła zapasowego zbiornik gazowy. Dlatego w bagażniku często brakuje miejsca na koło. Można zastąpić je mniejszym kołem dojazdowym lub sprayem, który pozwoli usunąć drobne uszkodzenia.

Każde auto powinno posiadać koło zapasowe. Jednak co należy zrobić w przypadku, gdy uszkodzeniu ulegną dwa koła? Konieczne będzie skontaktowanie się z firmą pomocy drogowej, która wymieni uszkodzone koła w Twoim samochodzie. Profesjonalna firma pomoże Ci w każdym momencie i usunie usterkę.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą pomocy drogowej Fast- Trans z Poznania, która zajmuje się auto pomocą, transportem maszyn oraz wynajmowaniem aut zastępczych.

Strona głównaLifestyleWymiana koła w aucie