niedziela, 25 lutego, 2024

Wygoda, wytrzymałość i praktyczne rozwiązania: TOP 5 najważniejszych informacji o odzieży roboczej

W większości środowisk pracy potrzebna jest odpowiednia odzież robocza. Często wynika to z dress code'u obowiązującego w danym przedsiębiorstwie czy instytucji, ale w większości przypadków chodzi o zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa i wygody. Służy temu ubiór BHP.

Odzież robocza BHP ma za zadania zapobiec zabrudzeniu, uszkodzeniu czy zniszczeniu własnych ubrań pracownika. Jeszcze ważniejszym jej zadaniem jest zapewnienie pracownikowi komfortu wykonywania obowiązków zawodowych, jak również ochrona jego ciała przed szkodliwymi czynnikami, panującymi w miejscu pracy: wysokimi bądź niskimi temperaturami, niebezpiecznymi substancjami chemicznymi czy biologicznymi, wyładowaniami elektrycznymi, iskrami i płomieniami, olejami i smarami, itd. Musi zatem być dostosowana do konkretnego środowiska pracy, wykonywanych obowiązków zawodowych oraz obowiązujących norm BHP.

Wytrzymałość, komfort, ergonomia, czyli koszule robocze

Do podstawowych elementów odzieży BHP zaliczają się koszule robocze. Są one powszechnie stosowane w bardzo licznych, różnorodnych branżach. Szczególną popularnością cieszą się modele z flaneli, co wynika z ich wytrzymałości, która sprawia, że wolno się zużywają i można je długo użytkować, a przede wszystkim zapewniają odpowiedni poziom ochrony zarówno przed zabrudzeniami, jak i ewentualnymi uszkodzeniami ciała. U pracowników fizycznych sprawdzają się znacznie lepiej niż koszulki robocze, które są o wiele cieńsze, więc szybciej się rwą, czy przecierają. Poza tym, koszule robocze flanelowe gwarantują komfort termiczny, są wygodne i bardzo praktyczne. Nie brak im też estetyki. Z kolei dla osób, które nie wykonują typowo fizycznej pracy, narażającej ubiór na zabrudzenia, za to oczekujących estetyki, odpowiednie będą koszule robocze bawełniane. Najczęściej noszą je sprzedawcy, kierowcy autobusów czy ochroniarze. Są one komfortowe, praktyczne i szykowne. Koszule robocze ze sklepu BHP Dawpol – niezależnie od tego, z jakiego materiału je wyprodukowano – odznaczają się bardzo wysoką jakością wykonania, estetyką, praktycznością i komfortem. Oczywiście, mają stosowne certyfikaty i spełniają wszelkie wymogi BHP.

Ochrona dłoni przed zimnem

Wiele prac wykonywać trzeba w niskich, a czasami bardzo niskich temperaturach, na przykład podczas zimowych mrozów. Należy wówczas zapobiec odmrożeniom, nosząc odzież roboczą BHP zapewniającą odpowiedni komfort termiczny, czyli po prostu chroniącą przed niskimi temperaturami, a także wilgocią czy śniegiem. Szczególnie narażone na negatywne skutki pracy w niskich temperaturach są dłonie pracownika, toteż niezbędne jest noszenie rękawic ocieplanych. Ich zadaniem jest zapewnienie osłony części lub całości ręki – w zależności od modelu. Są odporne na ścieranie i rozdarcia. Nosząc je, pracownik oczywiście zachowuje sprawność manualną dłoni i palców – rękawice robocze nie mogą krępować ruchów. Może zatem wygodnie i bezproblemowo wykonywać swoje obowiązki, nie obawiając się szkód powodowanych przez niskie temperatury, niezależnie od tego, czy praca odbywa się na otwartej przestrzeni, czy w pomieszczeniu zamkniętym. Sprawdź: rękawice robocze zimowe – hurtownia Dawpol BHP.

Buty chroniące przed wilgocią

Do czynników szkodliwych, jakie spotkać można w licznych środowiskach pracy, zalicza się wilgoć. Stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia pracownika, negatywnie wpływa również na wydajność pracy. Szczególnie narażone na kontakt z nią są stopy pracownika. Potrzebne jest więc wodoszczelne obuwie, takie jak buty robocze S2. Mają one za zadanie chronić nogi przed wilgocią oraz wiążącymi się z nią problemami. Mają właściwości antypoślizgowe i antyelektrostatyczne. Podeszwa odporna jest na oleje i benzynę oraz ma funkcję absorpcji energii w części piętowej. Dzięki podnoskowi stalowemu bądź kompozytowemu oraz systemowi absorbującemu wstrząsy, obuwie to doskonale zabezpiecza stopy przed urazami mechanicznymi. Koniecznie zobacz: buty robocze wodoszczelne – DawpolBHP.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyWygoda, wytrzymałość i praktyczne rozwiązania: TOP 5 najważniejszych informacji o odzieży roboczej