Wroniecka Dycha w ZK Wronki fot. J. Żółkiewska

Wronki: Światowy Dzień Sportu za więziennym murem

Przypadający 6 kwietnia Światowy Dzień Sportu jest obchodzony także w Zakładzie Karnym we Wronkach, chociaż teraz, w czasie pandemii, zorganizowanie aktywności sportowej jest trudniejsze niż zazwyczaj.

Zakład Karny we Wronkach aktywnie współpracuje z Wronieckim Klubem Biegacza, włączając się w organizację wielu wydarzeń sportowych. Ich celem jest promowanie aktywnego stylu życia oraz resocjalizacja osadzonych poprzez sport. I chodzi tu nie tylko o branie udziału w samych imprezach biegowych, ale też pomoc przy ich przygotowaniu.

Jednak z powodu pandemii w minionym roku skazani brali udział tylko w jednym dużym wydarzeniu sportowym – biegu „Wroniecka Dycha”. Przebiegli ponad 70 okrążeń placu spacerowego i w ten sposób stali się wirtualnymi uczestnikami prawdziwego biegu. Kiedy jest to możliwe i pozwalają na to obowiązujące obostrzenia sanitarne – skazani trenują pod okiem wychowawcy do spraw sportu, kpt. Daniela Bołądzia.

W Zakładzie Karnym we Wronkach osadzeni mają do dyspozycji szeroką bazę sportową: salę gimnastyczną, salę rekreacyjną wyposażoną w profesjonalny sprzęt fitness, siłownie, boiska do piłki siatkowej, place do gry w piłkę koszykową czy też boisko do piłki nożnej.

Jak zwracają uwagę wychowawcy, wśród różnorodnych środków oddziaływań resocjalizacyjnych stosowanych w nowoczesnym systemie penitencjarnym, aktywność sportowa osób pozbawionych wolności zajmuje niezwykle ważne miejsce.

Dla osób pozbawionych wolności jest metodą do pracy nad własnymi słabościami oraz uczy zachowania zgodnego z zasadami fair play. Dzięki temu stanowi niezastąpione narzędzie wychowawcze jako element resocjalizacji obok terapii, pracy czy nauki.

ZK Wronki

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze