czwartek, 28 marca, 2024

Wronki: Psi strażnicy w zakładzie karnym

Są współpracownikami, partnerami, przyjaciółmi – i doskonałym uzupełnieniem funkcjonariuszy-ludzi. Ale czym mogą zajmować się psy w służbie więziennej?

W policji wiadomo: szukają narkotyków, tropią przestepców, ratują tonących. I w zasadzie w służbie więziennej wykonują podobne zadania. Tyle że dzielą się na dwa rodzaje: psy służbowe i psy specjalne – wyselekcjonowane pod względem predyspozycji, doskonale przygotowane do swojej pracy i prowadzone przez specjalistów – przewodników.

W Zakładzie Karnym we Wronkach służbę pełnią trzy psy specjalne: Nako, Nawa i Nikita oraz sześć psów patrolowo – obronnych: Jord, Lodo, Ali, Cent, Dolar i Dragon. Codzienna służba psów specjalnych polega na kontroli osób, rzeczy, korespondencji, paczek, pojazdów, pomieszczeń a także na poszukiwaniu i wskazywaniu miejsc ukrycia środków odurzających i psychotropowych. Rolą psów patrolowo – obronnych jest natomiast ochrona funkcjonariuszy, terenu jednostki i wzmocnienie działań konwoju oraz pościgu.

Nabór psów do służby to pierwszy element procesu ich szkolenia. Ocenie podlegają takie cechy psa jak wzrok, słuch, chęć i umiejętność aportowania różnych przedmiotów, radość z zabawy i pewność w zachowaniu. Psy muszą być obojętne na huki i wystrzały z broni palnej, powinny też odpowiednio reagować w sytuacji zagrożenia.

Tak dobrane psy przechodzą szkolenie, które odbywa się w jedynym w Polsce Ośrodku Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych SW przy Zakładzie Karnym w Czarnem. Podczas szkolenia pies specjalny zdobywa umiejętności wyszukiwania środków odurzających i substancji psychotropowych a także wraz z przewodnikiem uczą się wzajemnej współpracy. Program szkolenia psa patrolowo – obronnego polega na nauce posłuszeństwa, obrony przewodnika, pościgu za osobą uciekającą i przeszukania terenu.

Nabyte w trakcie szkolenia umiejętności wymagają systematycznej tresury doskonalącej oraz poddawania psów próbom cech użytkowych. Jest to zadanie funkcjonariuszy pełniących służbę jako przewodnicy psów w naszym zakładzie: Ani, Artura, Bartka, Krzysztofa, Marcina, Mariusza i Rafała. Ania, jedyna kobieta w gronie przewodników, jest też pierwszą przewodniczką psów patrolowo – obronnych w służbie więziennej.

Są doskonale przygotowani do swoich zadań, ukończyli kurs przewodnika psa specjalnego i patrolowo – obronnego czy też kurs pozorantów. Opieka nad psami to nie tylko obowiązek przewodników ale i ich pasja, którą rozwijają także poza murami więzienia – prywatnie każde z nich jest posiadaczem przynajmniej jednego psa…

Kpr. Anna Popiela/mjr Danuta Zielińska/st. kpr. Marcin Kubiś

Strona głównaWielkopolskaWronki: Psi strażnicy w zakładzie karnym