Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Wolne Tory, Nowe Jeżyce – koncepcje urbanistyczne

Wolne Tory, Nowe Jeżyce, tereny po elektrociepłowni na Garbarach czy okolice ul. Unii Lubelskiej – miasto przygotowało koncepcje urbanistyczne dla tych terenów. W przyszłości mają się one stać wyjątkowo atrakcyjnymi miejscami do zamieszkania.

– Stworzenie planów dla Wolnych Torów, Elektrociepłowni Garbary, Nowych Jeżyc i Unii Lubelskiej ma ogromne znaczenie dla przyszłości Poznania. Pokazujemy, w jakim kierunku powinno rozwijać się nasze miasto. Na tych obszarach chcemy tworzyć przestrzenie wielofunkcyjne – nowe dzielnice z zabudową mieszkaniową, usługową, terenami zielonymi, skwerami i placami zabaw – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. – Przez lata obszary te były mocno zaniedbane. Przedstawiając konkretne plany zagospodarowania tych terenów, o wiele łatwiej będzie nam pozyskać dla nich inwestorów, bo sprzedajemy konkretną wizję – dodaje prezydent.

O zagospodarowaniu Wolnych Torów mówi się od wielu lat. Nowe projekty zakładają powstanie tam “wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej z nowoczesną zabudową mieszkalno-usługową”. Co istotne nowe projekty zakładają również powstanie kładki nad torami, która połączy Łazarz i Wildę. I ona niewątpliwie jest najmniej kontrowersyjną częścią całej koncepcji. Resztę można zobaczyć na filmie poniżej.

– To teren o doskonałym potencjale. Przewidujemy, że może się tam wprowadzić 14,5 tysiąca nowych mieszkańców. Tereny północne, bliżej ul. Matyi mają pełnić funkcje usługowe, natomiast część południowa – mieszkaniowe. Główną osią tej przestrzeni będzie zielone torowisko, które połączy ul. Matyi z ul. Hetmańską. Mają się tam też znaleźć tereny publiczne. Jednym z ważniejszych założeń jest utworzenie placu, roboczo nazwanego Placem Demokracji. Będzie to największa taka przestrzeń w Poznaniu o wymiarach 300 na 90 metrów – wyjaśnia Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Na osiedlu, które powstanie w miejsce Nowych Torów priorytetem ma być dobrze rozwinięty transport publiczny oraz infrastruktura drogowa. Na północy nowej dzielnicy (okolice Dworca PKP) przeważać ma część usługowa. Południe zostanie w większości przeznaczone na mieszkania. Co ciekawe projekt zakłada pozostawienie i renowację kilku budynków historycznych, które znajdują się obecnie na terenie zakładów ZNTK (o ich obecnym stanie niedawno temu pisaliśmy).

Podczas Targów Mieszkań i Domów zaprezentowano również koncepcję na inne tereny inwestycje w Poznaniu. Nowe Jeżyce to tereny poprzemysłowe w rejonie ulic Dąbrowskiego, Kościelnej, Św. Wawrzyńca i Janickiego. Planowana jest tam dzielnica mieszkalno-usługowa z parkiem pośrodku. W miejscu dawnej Elektrociepłowni Garbary, na północnej części Ostrowa Tumskiego, mogłoby powstać np. muzeum techniki lub sztuki współczesnej, galerie, hotele czy przestrzeń coworkingowa. Z kolei w okolicy ul. Unii Lubelskiej, wzdłuż której powstanie nowa linia tramwajowa od ronda Żegrze, wybudowane będą nowe mieszkania.

– O tym, co ostatecznie się tam znajdzie, chcielibyśmy zadecydować wspólnie z mieszkańcami, pokażemy te koncepcje także poznaniakom. Poddamy je konsultacjom społecznym, bo są to obszary dla Poznania strategiczne, więc mieszkańcy muszą mieć wpływ na ich ostateczny kształt. Zależy nam na tym, by nowo powstałe dzielnice miały charakter śródmiejski, z ogólnodostępną przestrzenią, jak parki, place miejskie służące organizacji różnego rodzaju wydarzeń czy zieleńce – zaznacza Jacek Jaśkowiak.

Autor: mat.pra. / SS fot. Wojtek Lesiewicz / mat.pra.

 

Strona głównaPoznańWolne Tory, Nowe Jeżyce - koncepcje urbanistyczne