ZNTK Poznań: Miejsce popadające stopniowo w ruinę

ZNTK Poznań jest obiektem w pewien sposób niezwykle ważnym dla miasta. Zakłady u szczytu swojej potęgi w poprzednim ustroju potrafiły zatrudniać w jednym momencie nawet kilka tysięcy osób. Teraz całkowicie opuszczone szybko niszczeją.

Większość osób chyba ciągle kojarzy charakterystyczny napisz “Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego”. Kiedyś witał on wszystkich przyjeżdżających do Poznania od strony Wrocławia. Dziś już nawet z niego niewiele zostało…

Zakład został opuszczony wiele lat temu. Od tego czasu głównymi osobami, które go odwiedzają są złomiarze, którzy rozkradają co tylko się da. Efekty ich “pracy” niestety widać… Degradacja budynków postępuje w zastraszającym tempie.

Są rzeczy, które jednak na szczęście dla złodziei nie mają żadnej realnej wartości, a każdej osobie zafascynowanej historią umożliwią przeniesienie się w czasie. Socjalistyczne hasła, masa pozostawionych dokumentów, a nawet stare kalendarze na ścianach. Rzeczy te świetnie oddają klimat samego miejsca.

Niektóre ze starych biur wyglądają jakby zostały opuszczone w strasznym pośpiechu. Jedna z osób pomagających wydobyć mi tajemnice z tego zapomnianego miejsca trafnie zauważyła, że całość przypomina trochę Prypeć, miasto które zostało błyskawicznie ewakuowane ze względu na katastrofę w Czarnobylu.

Z ewakuacją w ZNTK Poznań spieszyć się nie musieli… Ich los był od dawna przesądzony. Stąd zaskoczeniem dla nas było, że ostatni lokatorzy pozostawili tyle rzeczy po sobie. Niektóre biura wydawały się nietchnięte przez czas. Kalendarz, którzy zdobił tam ścianę w 1995 roku, wisi sobie do dnia dzisiejszego nieruszony przez nikogo.

Czy dla zakładów jest nadzieja? Ciężko na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Teoretycznie pod koniec 2017 roku pojawił się inwestor, który byłby potencjalnie zainteresowany odkupieniem terenów. Z racji jednak dobrej lokalizacji, a co za tym idzie wysokiej ceny (ponad 200 milinów złotych) obecne obiekty najprawdopodobniej zostaną wyburzone, chociaż jedna z optymistycznych koncepcji zakłada renowację kilku budynków i przywrócenie do nich życia.

Co może się pojawić w ich miejscu po wyburzeniu? Od lat najczęściej powtarzanym pomysłem jest “dzielnica biznesowa”. I najprawdopodobniej tak to się skończy…

Autorem zdjęć jest Wojtek Lesiewicz.

 

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
trackback
Miejsca opuszczone – Poznań. | | BezPrzesady.com

[…] I niesamowity fotoreportaż z tego opuszczonego miejsca: ZNTK Poznań: Miejsce popadające stopniowo w ruinę […]