Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Województwo Wielkopolskie stawia na energię bez węgla, przyłączając się do PPCA

Województwo Wielkopolskie dołączyło do międzynarodowej koalicji Powering Past Coal Alliance (PPCA), stając się tym samym pierwszym regionem w Polsce, który podjął takie zobowiązanie. Członkostwo w PPCA, które zrzesza ponad 180 krajów, samorządów i przedsiębiorstw, jest wyrazem determinacji Wielkopolski w przyspieszaniu procesu odchodzenia od energetyki opartej na węglu.

Podczas konferencji “Life After Coal”, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, oficjalnie przystąpił do sojuszu, który ma na celu walkę ze zmianami klimatycznymi poprzez eliminację węgla z sektora energetycznego. Zobowiązanie to spotkało się z uznaniem przedstawicieli dyplomatycznych z Wielkiej Brytanii i Kanady oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którzy wsparli działania Wielkopolski.

, która posiada znaczące złoża węgla brunatnego i dotychczas była silnie związana z tym sektorem energetycznym, teraz kieruje się ku transformacji energetycznej. W regionie następuje znaczący spadek produkcji energii elektrycznej z węgla, a liczba zatrudnionych w kopalniach i elektrowniach znacząco spadła w ciągu ostatniej dekady. Władze regionalne wraz z prywatnym przedsiębiorstwem ZE PAK S.A. opracowały nową strategię rozwoju, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku i wycofanie węgla do 2030 roku.

Doświadczenie Wielkopolski w zakresie transformacji energetycznej może posłużyć jako przykład dla innych regionów, które stoją przed podobnymi wyzwaniami związanymi ze zmniejszającym się zapotrzebowaniem na węgiel. W Polsce, gdzie energia elektryczna z węgla stanowiła w 2023 roku 61% produkcji, następuje trend spadkowy, co jest odzwierciedleniem ogólnoeuropejskich tendencji.

Inicjatywa PPCA, założona przez Kanadę i Wielką Brytanię w 2017 roku, staje się platformą dialogu i wymiany doświadczeń pomiędzy państwami i regionami. Dołączenie Wielkopolski do tej inicjatywy jest krokiem milowym w dążeniu do globalnego wycofania węgla i przyspieszenia transformacji energetycznej. Eksperci z różnych krajów podkreślają znaczenie takich działań i wskazują na możliwości, jakie niesie za sobą przejście na czystsze źródła energii.

W świetle globalnych zmian klimatycznych i konieczności redukcji emisji dwutlenku węgla, wycofanie się z energetyki węglowej staje się coraz bardziej palącą kwestią.

Strona głównaWielkopolskaWojewództwo Wielkopolskie stawia na energię bez węgla, przyłączając się do PPCA