Locha fot. Jerzy Strzelecki

Wojewoda zwołała Zespół Zarządzania Kryzysowego. Przyczyną ASF

Aneta Niestrawska, wicewojewoda wielkopolski, zwołała dzisiaj Zespół Zarządzania Kryzysowego. Tematem rozmów był wirus ASF.

Spotkanie dotyczyło konkretnie omówienia przygotowań służb po decyzji Komisji Europejskiej, która wprowadziła w części Wielkopolski strefę ochronną przed wirusem ASF. Lokalne służby monitorują sytuację już od dłuższego czasu i podejmują działania, które mają ograniczyć ryzyko pojawiania się wirusa w naszym województwie.

Wyznaczona przez Komisję Europejską strefa obejmuje powiat wolsztyński (gmina Siedlec, Wolsztyn i Przemęt) oraz Wijewo w pow. leszczyńskim. Wszystkie odstrzelone na tym terenie dziki muszą zostać zbadane, a hodowcy zwierząt muszą rygorystycznie dbać o higienę.

Na wyznaczonym terenie dodatkowo będą prowadzone poszukiwania martwych dzików. Możliwy jest też ich dodatkowy odstrzał. Wojewoda ma skierować wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej o pomoc wojska w tej sytuacji.

Afrykański pomór świń (ASF) to choroba wirusowa świń. Cechą szczególną wirusa jest bardzo wysoka śmiertelność. Na chwilę obecną nie ma szczepionek przeciwko ASF, ale kilka laboratoriów na świecie intensywnie nad nimi pracuje.

UW / op. AS

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze