wojewoda Michał Zieliński fot. K. Adamska

Wojewoda Michał Zieliński: „Emeryci, renciści i zarabiający poniżej 12800 zł nie stracą na Polskim Ładzie”

Założenia Polskiego Ładu i rodzaje wsparcia dla emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców były tematem konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Jak zapewnił wojewoda, nikt, kto zarabia mniej niż 12800 zł, nie straci.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wspólnie z Dobrochną Bubnowską, dyrektor I Oddziału ZUS w Poznaniu, oraz Markiem Pospieskim, dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, omówił założenia i rodzaje wsparcia dla emerytów, rencistów i przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu. Przyznał, że na początku roku pojawiło się pewne zamieszanie i nieścisłości, jednak reakcja Ministerstwa Finansów była błyskawiczna, a odpowiednie rozporządzenie już zostało przez ministra podpisane.

– Nikt, kto na umowie o pracę zarabia do 12,8 tys. brutto na reformie nie straci – zapewnił wojewoda. – Podobnie emeryci i renciści otrzymujący świadczenia do 12,8 tys. brutto nie stracą. Ci emeryci i renciści, którzy w styczniu otrzymali niższe świadczenia, w lutym otrzymają wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł. Dla emerytów i rencistów, którzy mają świadczenia do 4920 zł brutto, świadczenia na rękę są od stycznia wyższe – mówił wojewoda Michał Zieliński.

Gdyby ktoś miał wątpliwości na przykład przy obliczaniu podatku, to pomogą mu w tym pracownicy urzędów skarbowych. Bieżące informacje znajdują się też w serwisie wielkopolskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej.
– Uruchomiliśmy lokalne infolinie, a numery telefonów są dostępne w zakładce kontakt, na podstronach poszczególnych urzędów skarbowych – mówił Marek Pospieski. – Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu zorganizuje też webinaria, live-chaty i porady online.

Na pomoc w poradzeniu sobie z Polskim Ładem będzie też można liczyć w ZUS. Dyrektor Dobrochna Bubnowska poinformowała o uruchomieniu specjalnego kalkulatora wynagrodzeń, który pomoże podatnikom przy zastosowaniu nowych przepisów. Także i tu odpowiednie informacje będą na bieżąco publikowane na stronie ZUS.

Źródło: WUW