Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM świętował jubileusz 10-lecia. W uroczystej gali w auli uczelni wzięli udział studenci i absolwenci WNPiD, pracownicy uniwersytetu oraz zaproszeni goście.

– Chciałem podziękować studentom oraz koleżankom i kolegom, którzy współuczestniczą w działaniach o charakterze naukowym – mówił podczas uroczystości prof. Andrzej Stelmach, dziekan WNPiD. – Słowa podziękowania kieruję też do pracowników administracji naszego wydziału. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tak dobrej, owocnej i miłej współpracy. To nie jest tylko moja opinia. Świadczy o tym fakt, że nasz dziekanat nigdy nie zszedł z podium, jeżeli chodzi o konkurs na najbardziej przyjazny dziekanat.

Dziekan WNPiD wspomniał też o aktywności i zaangażowaniu studentów – kołach naukowych, mediach uniwersyteckich. To wszystko jest potrzebne z kilku powodów.

– Jeżeli w czasie studiów będziecie spędzać czas tylko w bibliotece i przy komputerze, to nie będziecie mieli żadnych fajnych wspomnień, a w dodatku niewiele się nauczycie. Aktywność studencka jest solą tej ziemi. Na tym polega studiowanie – pouczał studentów prof. Andrzej Stelmach.

Podziękowania władzom wydziału i studentom złożył także prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Jak zauważył, mają one też wymiar osobisty – bowiem to właśnie na tym wydziale i w tym instytucie kształcili się jego zastępca Mariusz Wiśniewski i asystent Marcin Gołek.

– Żyjemy w bardzo ciekawych czasach. Czasach, które są wyzwaniem dla politologów i dziennikarzy. Trudno jest dziś przewidzieć cokolwiek w polityce – zarówno w Polsce, jak Europie. Życzę Państwu, abyście w tych dynamicznych czasach potrafili to wszystko zrozumieć i przewidzieć. 10 lat to być może niewiele na tle 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, ale jeżeli weźmiemy się pod uwagę także wcześniejszą działalność instytutu, to naprawdę bogata historia. Życzę Państwu kolejnych jubileuszy – powiedział prezydent Poznania.

Podczas uroczystości nie zapomniano też o obecnym kierowniku Zakładu Kultury Politycznej, pierwszym dziekanie WNPiD, a zarazem jego twórcy. Prof. Tadeusz Wallas otrzymał od studentów i władz wydziału statuetkę, przyznawaną „ludziom 10-lecia”.

– Widzę, że wydziałowi całkiem dobrze się powodzi. Ta statuetka na pewno sporo kosztowała – żartował prof. Tadeusz Wallas.

Medalem za zasługi dla naszego regionu wyróżnił go też Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Uroczystość zakończyła część artystyczna. Na scenie wystąpili absolwenci WNPiD, Paweł Swiernalis, Szymon Łątkowski oraz Mezo.

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu powstał w 2008 r. w wyniku przekształcenia Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Obecnie Wydział prowadzi studia na pięciu kierunkach: politologii, stosunkach międzynarodowych, dziennikarstwie i komunikacji społecznej, bezpieczeństwie narodowym oraz zarządzaniu państwem. Ponadto w ofercie dydaktycznej wydziału znajdują się studia doktoranckie, podyplomowe i kursy.

Wydział, oprócz siedziby w Poznaniu, prowadzi także zajęcia w ośrodkach zamiejscowych: Ośrodek Zamiejscowy UAM w Ostrowie Wielkopolskim, Ośrodek Zamiejscowy UAM w Pile, Collegium Polonicum w Słubicach, Collegium Europaeum Gnesnense w Gnieźnie, Kolegium UAM w Kościanie.

Autor: UMP

Podziel się: