„Wizualnie dla Ukrainy”: Lasery, grafiki, kino i orkiestra

5 marca rozpocznie się kolejna odsłona akcji „Poznań dla Ukrainy”. Tym razem będą to sztuki wizualne w formie pokazów na ścianie Bramy Poznania. Ale będą też pokazy filmów w kinach i na placu Wolności. Będzie też muzyka.

Już od godziny 16.45 będzie można wziąć udział w akcji „Obraz dla Ukrainy”, w ramach której poznańskie kina organizują pokazy filmów wyprodukowanych na Ukrainie. Jako pierwszy zostanie wyświetlony w kinie Pałacowym film „Donbas” w reż. S. Łożnica, prod. Francja / Holandia / Niemcy / Ukraina / Rumunia 2018, 110’. Bilety: 15, 20, 35 i 50 zł | dochód z biletów zostanie przekazany przez Against Gravity na zbiórkę PAH.

Od godziny 18.00 na Bramie Poznania będzie można oglądać projekcję prac artystów, grafików i motion designerów solidaryzujących się z narodem ukraińskim. Do tej pory do akcji włączyło się wielu twórców, z Polski i zza granicy. Projekcję wzbogacą lasery, które będą wyświetlały grafiki i piktogramy przygotowane przez grafików.

O godzinie 18.30 zagra specjalnie zaaranżowana z tej okazji „Power of Music Orchestra” pod dyrekcją wspaniałego ukraińskiego dyrygenta Jarosława Szemeta. Na placu Wolności zabrzmią hymny Ukrainy, Polski oraz Unii Europejskiej. Do orkiestry może dołączyć każdy, bo chodzi o zjednoczenie instrumentalistów z Wielkopolski (i nie tylko) oraz okazanie wsparcia dla Ukrainy. Szczególnie mocno zachęcani są członkowie orkiestr dętych. Zbiórka muzyków już od 18.00.

Short Waves Festival i Ferment Kolektiv zapraszają o 18.45 do kina plenerowego na placu Wolności na pokaz „Krótkich metraży dla Ukrainy”. Bilet/wynajem leżaka 10, 25, 50 zł – cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie organizacji INTERNATIONAL CHARITABLE FOUNDATION „COME BACK ALIVE” z siedzibą w Kijowie. Przed pokazem zestawu filmów krótkometrażowych, artyści zrzeszeni wokół Medialab_UAP zaprezentują wizualny głos wsparcia i sprzeciwu opracowany na podstawie twórczości znakomitych projektantek i projektantów graficznych.

O godzinie 20.00 kino Muza zaprasza na film „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” reż. Iryna Tsilyk, Ukraina / Litwa 2020, 74’. Bilety 15/20/30 zł | pokaz zrealizowany we współpracy z Against Gravity – zysk z biletów Against Gravity na prośbę twórców przekaże na konto organizacji INTERNATIONAL CHARITABLE FOUNDATION „COME BACK ALIVE” z siedzibą w Kijowie.

Filmy będzie też można oglądać w niedzielę, 6 marca. O godzinie 13.15 w kinie rialto „Obywatel Jones” reż. Agnieszka Holland, prod. Polska / Ukraina / Wielka Brytania 2019, 119’. Bilety: 20, 35, 50 zł | Cały dochód z seansu zostanie przekazany Polskiej Misji Medycznej na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych dla mieszkańców Ukrainy.

O godzinie 18.15 w kinie Muza Animuza Special: „Ukraina teraz”. To pokaz krótkich filmów animowanych ukraińskich twórców. Bilety: 8 zł.

Wydarzeniom i symbolicznym gestom wsparcia będzie towarzyszyć realna pomoc: zbiórka pieniędzy.

Źródło: UMP