Wilki w kolejnej miejscowości. Urząd gminy wydał komunikat

wilki fot. worldinMyEyes, pixabay

“Potencjalne spotkania z drapieżnikiem nie stanowią zagrożenia dla życia człowieka” – informuje na swojej stronie Urząd Gminy Rokietnica w sprawie wilków. Mieszkańcy coraz częściej widują je na terenie gminy, więc urząd postanowił opublikować komunikat.

Urząd uspokaja mieszkańców, że wilków nie należy się bać.
“Wilk ma naturalny lęk przed człowiekiem i unika bezpośrednich spotkań, co nie znaczy, że nie może dojść do przypadkowego spotkania, kiedy to drapieżnik po zorientowaniu się, że ma do czynienia z człowiekiem ucieknie, lub odejdzie w drugą stronę” – czytamy w komunikacie. – “Szczególną sytuacją są spotkania na drogach i polach uprawnych, na których człowiek znajduje się w samochodzie lub maszynie rolniczej. W takich przypadkach wilk nie musi uciekać z uwagi na nie kojarzenie pojazdów z człowiekiem. Dużo częstsze i dotkliwsze są pogryzienia spowodowane przez psy domowe”.

Dlatego urzędnicy apelują do mieszkańców, by zabezpieczali swoje psy na nieogrodzonych posesjach, na przykład zamykali je na noc w pomieszczeniach, a już absolutnie nie puszczali ich luzem w lesie. Należy także zwrócić uwagę na zabezpieczenia kompostowników i pojemników na śmieci, by zwierzęta nie mogły się do nich dostać.

“Zostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków, sprawia że przyzwyczajają się one do zdobywania pożywienia w ten sposób i mogą stawać się coraz śmielsze w podchodzeniu do naszych posesji” – ostrzegają w komunikacie. I informują, że każdy przypadek niepokojącego zachowania wilka, gdy na przykład zwierzę regularnie przychodzi w pobliże domów, wygląda na chore lub jest wychudzone – można zgłaszać do urzędu.

Źródło: UG Rokietnica

Podziel się: