Lokalna atrakcja została zamknięta w ubiegłym roku i do dziś nie można z niej korzystać. Czy zostanie otwarta?

wieża widokowa Mosina fot. UM Mosina

Została zamknięta w ubiegłym roku i do dziś nie można z niej korzystać – ku wielkiemu niezadowoleniu mieszkańców. Jednak ponowne otwarcie wieży widokowej w Mosinie nie będzie łatwym – a przede wszystkim tanim – zadaniem.

W czerwcu 2022 roku na profilu społecznościowym na Facebooku “Wieża Widokowa w Mosinie” pojawił się komunikat “Informujemy, że z powodu problemów technicznych, wieża widokowa będzie nieczynna do odwołania. O terminie ponownego jej udostępnienia będziemy informowali na bieżąco”.

O zamknięciu wieży zadecydowała informacja od policjantów patrolujących te okolice. To oni zauważyli, że na podestach są połamane i niestabilne deski, a balustrada schodów się chwieje.
“Usterki zostały zgłoszone do firmy specjalizującej się w konstrukcjach drewnianych, w celu dokonania oględzin i ustalenia zakresu niezbędnych prac naprawczych” – informował w czerwcu 2022 Urząd Miasta Mosina. – “Na tej podstawie zostanie zlecony remont. Termin udostępnienia wieży widokowej będzie można określić po ustaleniu zakresu prac naprawczych”.

Wieża, wznosząca się na malowniczej skarpie nad gliniankami zalanymi wodą, jest bardzo popularną atrakcją Mosiny. Mieszkańcy chętnie podziwiali rozciągający się z niej widok. Nic więc dziwnego, że na profilu facebookowym wieży nie brakuje postów z pytaniami, kiedy znów wieża zostanie otwarta dla zwiedzających.

Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Jak się okazało po przeglądzie technicznym wieży, który został przeprowadzony w kwietniu tego roku, stan wieży wymagał przeprowadzenia dalszych badań.
“W najbliższym czasie zostanie zlecona ekspertyza, która pozwoli na szczegółową ocenę stanu obiektu, w celu określenia kierunku dalszych działań” – informował urząd miasta. – “Jednocześnie z uwagi na stan skarpy pod tarasem z widokiem na plażę na Gliniankach, fragment ścieżki prowadzącej do przedmiotowego miejsca zostanie wygrodzony do czasu przeprowadzenia niezbędnych prac, zaplanowanych jeszcze w roku bieżącym. Z uwagi na powyższe, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów ścieżka prowadząca od tarasu widokowego do wieży widokowej zostaje tymczasowo zamknięta, a teren zielony wokół wieży widokowej wygrodzony”.

Ekspertyza wykazała, że koszt remontu wieży byłby bardzo wysoki, bo miałby wynieść około 400 tys. zł. Czy władze Mosiny zdecydują się na jej remont czy też wybudują nową? O tum zadecydują mosińscy radni podczas którejś z sesji. Ale nawet jeśli jeszcze w tym roku uda im się podjąć decyzję i uznają, że wieżę warto wyremontować – to i tak w tym roku remontu już nie uda się wykonać.

Przypomnijmy, że drewniana wieża widokowa w Mosinie na Pożegowie, w obszarze chronionym Natura 2000, została wybudowana na przełomie roku 2011/2012. Jest położona na wysokości 140,5 m n.pm., a jej wysokość to 16,97 m. Dzięki takiej wysokości rozciąga się z niej piękny widok na Wielkopolski Park Narodowy, a dodatkowo prowadząca do niej ścieżka pozwala na zapoznanie się z formami polodowcowymi WPN oraz jego fauną i florą dzięki tablicom informacyjnym ustawionym przy drodze.

Podziel się: