podatek fot. ZUS

Wielkopolska: ZUS rozpoczął wysyłkę PIT

Około 9,5 mln deklaracji podatkowych za rok 2020 trafi do podatników od ZUS. Dostaną je wszyscy, którzy w ubiegłym roku pobierali jakiekolwiek świadczenie. W Wielkopolsce deklaracje PIT otrzyma 909 710 klientów ZUS.

– Co ważne, w tym roku, ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Takie osoby dostaną PIT 11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku, otrzymają bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeżeli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36. Natomiast świadczeniobiorcy, którzy chcą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które powinni złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2021 r.

Emeryci i renciści mogą także przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jeżeli wspomagali ją w roku poprzednim, nie będą musieli składać dodatkowych dokumentów. Jeśli jednak w tym roku chcą wspomóc inną organizację, muszą złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

– Osoby, które z jakiegoś powodu nie otrzymają deklaracji do końca lutego lub mają wątpliwości dotyczące otrzymanego formularza PIT, powinny skontaktować się z placówką ZUS, która wypłacała im świadczenie – podsumowuje Nowicka.

Zeznanie podatkowe można wypełnić przez internet dzięki Krajowej Administracji Skarbowej, która udostępnia PIT w wersji elektronicznej w aplikacji e-Deklaracje, dostępnej na stronie podatki.gov.pl.

ZUS

 

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze