Wielkopolska: Zarząd województwa chce obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi

Szczepienie fot. Sławek Wąchała

Zarząd województwa wielkopolskiego przygotował apel do rządu o wprowadzenie w całym kraju obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi, a także dodatkowych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Teraz apel ma przegłosować sejmik województwa na najbliższej sesji.

Zgodnie z apelem osoby niezaszczepione mogłyby wychodzić z domu tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne: na podstawowe zakupy, do lekarza czy apteki. Nie mogłyby chodzić do kin, teatrów, restauracji, bo tam trzeba byłoby przed wejściem okazać paszport covidowy.

Zdaniem autorów apelu coraz większym problemem jest to, że niezaszczepieni, którzy zachorują na covid-19, przechodzą go znacznie ciężej, a więc dłużej zajmują łóżka szpitalne, wymagają też dodatkowego wsparcia sprzętowego, jak łóżka respiratorowe czy z instalacją tlenową, a także pracy personelu. Z tego powodu tak sprzętu, jak personelu brakuje dla innych pacjentów: muszą być odwoływane planowane operacje czy pobyty w szpitalu, bo nie ma miejsc i personelu, by zająć się czymś innym niż covid. Cierpią więc na tym osoby, które się zaszczepiły także po to, by normalnie pójść do lekarza czy szpitala.

Zdaniem Tatiany Sokołowskiej, przewodniczącej sejmikowej komisji zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, szczepienia są naszą jedyną bronią do walki z pandemią, zwłaszcza teraz, gdy służba zdrowia jest przeciążona, a chorych ciągle przybywa. Dlatego szczepić powinni się wszyscy, dla bezpieczeństwa siebie i bliskich. Przewodnicząca przypomniała też przypadek niemowlęcia, które się zaraziło od niezaszczepionych rodziców i zmarło na covid.

Apel po uchwaleniu przez radnych sejmiku ma zostać przesłany do ministra zdrowia i premiera.

Źródło: Radio Poznań

Podziel się: