Wielkopolska: Wzmożone kontrole strażników leśnych. Trwa akcja „Jesień 2022”

straż leśna, kontrole fot. Nadleśnictwo Trzcianka

Nielegalne pozyskiwanie stroiszu i mchu, wjeżdżanie samochodami do lasu, puszczanie psa luzem czy zostawianie śmieci. Wszystkim tym zachowaniom ma przeciwdziałać akcja „Jesień 2022” Straży leśnej, która trwa do 8 października.

W ramach tej akcji strażnicy na terenie Lasów Państwowych w całej Polsce kontroluj miejsca uczęszczane przez spacerowiczów czy zbieraczy runa leśnego – i sprawdzają, czy wszyscy korzystają z zasobów leśnych w bezpieczny i zgodny z prawem sposób. Oprócz strażników leśnych biorą w niej udział także pracownicy nadleśnictw, policjanci i straż łowiecka, a akcja ma charakter edukacyjno-prewencyjny.

„Celem jest przeprowadzenie działań prewencyjnych i kontrolnych w taki sposób, aby zapewnić ludziom bezpieczne korzystanie z terenów leśnych oraz ochronę zasobów przyrodniczych” – informuje na swoim profilu społecznościowym Nadleśnictwo Trzcianka. Także we wszystkich wielkopolskich nadleśnictwach patrole strażników będą częściej kontrolować las i tych, którzy go odwiedzają.

Polacy chętnie korzystają z uroków lasów, jesienią chętnie wybierają się na grzyby, ale nie wszyscy przy tym przestrzegają obowiązujących przepisów. Co roku strażnicy znajdują setki samochodów zaparkowanych w lasach, sterty śmieci, nie mówiąc już o kradzieżach drewna czy niszczeniu drzewostanu. Zdarza się rozpalanie ognisk i hałasowanie w pobliżu ostoi zwierzyny, nawet jeśli jest to wyraźnie oznakowane tabliczką informacyjną. Dlatego tego typu akcje są wciąż potrzebne.

Podziel się: