Boże Narodzenie, granica fot. 12 WBOT 2

Wielkopolska: Wigilia terytorialsów na granicy

Żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy pełnia służbę na granicy polsko-białoruskiej, spędzą święta, jak wielu strażników granicznych, żołnierzy i policjantów, z dala od domu.

Święta Bożego Narodzenia uważane są za najbardziej rodzinny czas w roku. Tym razem wielu żołnierzy, policjantów oraz funkcjonariuszy straży granicznej spędzi je na służbie, chroniąc granicę polsko-białoruską.

Dlatego narodził się pomysł akcji #WolneMiejsceDlaMunduru – oczywiście chodzi o miejsce za stołem wigilijnym. Tradycja pozostawiania wolnego nakrycia przy wigilijnym stole jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Dawniej wolne miejsce było zostawiane dla dusz zmarłych, obecnie częściej zostawiając je ma się na myśli niespodziewanego gościa lub zagubionego wędrowca, który może zapukać do naszych drzwi. Dziś zostawmy je dla tych, którzy bronią granicy. To wyraz wsparcia dla nich i znak solidarności z żołnierzami i funkcjonariuszami, którzy pełnią tam służbę.

Wśród pełniących służbę na granicy są również żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki”, którzy wspierają straż graniczną. Żołnierze 12 WBOT realizują całodobowe patrole piesze i wodne z wykorzystaniem łodzi płaskodennych, prowadzą obserwację terenu z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych Fly Eye. Obsługują także maszty oświetleniowe, które poprawiają widoczność, a gdy trzeba – udzielają pierwszej pomocy medycznej.

W święta odwiedzi ich płk Zbigniew Targoński, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Doskonale zdaję sobie sprawę, że nadchodzące święta będą trudne – tłumaczy dowódca wielkopolskich terytorialsów. – Właśnie dlatego wybieram się z wizytą do moich żołnierzy, by złożyć im życzenia i przełamać się opłatkiem.

 

0 0 votes
Oceń artykuł

Źródło: 12 WBOT

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze