Wielkopolska w czołówce szczepień. Poznań i powiat poznański również

szczepienia fot. PCM
Gdzie w Polsce wykonano najwięcej szczepień? W kategorii województw Wielkopolska znajduje się na trzecim miejscu w kraju. Jeszcze lepiej wyglądają wyniki w kategorii powiatów i miast powiatowych.

Jak informuje portal natemat.pl, najwięcej osób zaszczepionych mamy w województwie mazowieckim (2 798 782 dwiema dawkami lub J&J), na drugim miejscu jest śląskie (2 174 127 dwiema dawkami lub J&J), a na trzecim – Wielkopolska (1 592 274 dwiema dawkami lub J&J). Najmniej osób zaszczepiło się w województwach świętokrzyskim, lubuskim i opolskim.

Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu, to tu najwięcej osób zaszczepiło się w Warszawie (1 296 121 dwiema dawkami lub J&J), Krakowie (617 438 dwiema dawkami lub J&J) i Poznaniu (551 617 dwiema dawkami lub J&J). Najmniej osób zaszczepiło się w Świnoujściu, Świętochłowicach oraz Piekarach Śląskich.

Wśród 314 powiatów najwięcej zwolenników szczepień jest w powiecie piaseczyńskim (111 425 dwiema dawkami lub J&J). Na drugim miejscu jest powiat poznański (87 848 dwiema dawkami lub J&J), a na trzecim – wołomiński (86 428 dwiema dawkami lub J&J). Najmniej zwolenników szczepień odnotowano w powiatach sejneńskim, bieszczadzkim i suwalskim.

Obecnie jest zaszczepionych dwiema dawkami lub J&J ponad 6 mln osób, jak poinformował minister Dworczyk, a to około 20 proc. Polaków, którzy mogą się zaszczepić. I to stanowczo za mało, byśmy mogli mówić o odporności populacyjnej – według naukowców musielibyśmy zaszczepić od 40 do 80 proc. społeczeństwa. Jesteśmy więc nawet nie w połowie drogi do wygaszenia epidemii.

Na szczęście zaszczepionych każdego dnia przybywa, rząd ma także nadzieję, że ułatwienia i zachęty, jakie proponuje, zwiększą frekwencję do szczepień. Przypomnijmy, że od 15 czerwca wojewodowie maja obowiązek zapewnić mobilne punkty szczepień podczas imprez masowych, od 1 lipca będzie się można zaszczepić drugą dawką w dowolnym punkcie szczepień w kraju, a samorządy, w których zaszczepiło się najwięcej osób, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze i nagrody. Sami zaś zaszczepieni mogą wziąć udział w loterii Narodowego Programu Szczepień z atrakcyjnymi nagrodami.

Podziel się: