zawalony budynek fot. OSP Bralin

Przewrócone drzewa, zerwane linie energetyczne i trąba powietrzna nad Dobrzycą. Burze i silny wiatr spowodowały sporo szkód, a wielkopolscy strażacy tylko w nocy interweniowali prawie 800 razy! Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Wyjątkowo mocno ucierpiała gmina Dobrzyca – wiatr zerwał tam kilka dachów, kilka uszkodził. Według mieszkańców nad miejscowością przeszła trąba powietrzna. W Mikstacie wiatr z kolei uszkodził panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu. W gminach Żerków i Lgowa z kolei wiele gospodarstw nie ma prądu – wiatr połamał drzewa, które zerwały linie, połamane są też słupy energetyczne. W Żelazkowie zerwał dach szkoły i zniszczył budynek sportowy, w Bralinie zniszczył budynek gospodarczy.

W powiecie konińskim wiatr zerwał dach z kurnika w Starej Ciświcy, natomiast w powiecie złotowskim uszkodził linię energetyczną w Podgajach. Powalone drzewa sprawiają też sporo utrudnień na drodze krajowej nr 11. Przejazd jest utrudniony.

Obecnie w regionie około 55 tysięcy odbiorców nie ma prądu, najwięcej w powiecie wrzesińskim. Ekipy pogotowia energetycznego usuwają awarie, ale silny wiatr ma wiać dziś przez cały dzień i to może nie być koniec awarii.

IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed silnym wiatrem dla całej Wielkopolski także dziś.
„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 120 km/h, południowego zachodu i zachodu. Nad ranem lokalnie możliwe burze i opady krupy śnieżnej”.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 17.00, a prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi 90 proc. Jednak synoptycy postrzegają, że to nie koniec wietrznych dni w regionie.

Źródło: wlkp24.info, faktykaliskie.pl, Radio Poznań, IMiGW