Wielkopolska: Terytorialsi oddali prawie 70 litrów krwi w 3 dni!

oddawanie krwi fot. WBOT
W sobotę w Kaliszu oddawali krew żołnierze 124 blp, w niedzielę terytorialsi ze Skwierzyny, a w poniedziałek krwiobus przyjechał do 125 blp w Lesznie. Terytorialsi wspomogli walkę z pandemią także w ten sposób.

30 żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 124 batalionu lekkiej piechoty, którego stałym rejonem odpowiedzialności jest między innym Kalisz, zgłosili się do Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, by oddać krew. Oddali prawie 20 litrów życiodajnej substancji.

Jak jest potrzebna – nikomu chyba nie trzeba przypominać. Jednak w czasie pandemii krew jest jeszcze cenniejsza, a zwłaszcza osocze ozdrowieńców, które pomaga skutecznie walczyć z covid-19, łagodząc przebieg choroby i przyspieszając powrót do zdrowia.

– Jako żołnierze wspieramy nasze lokalne środowisko w walce z covid-19. Z przyjemnością podzielimy się również krwią. Wśród nas jest sporo honorowych dawców krwi – tłumaczy st.chor. Grzegorz Gatkowski, ze 124 blp ze Śremu.

W 151 blp w Skwierzynie, do którego przyjechali specjaliści z gorzowskiej stacji krwiodawstwa, krew oddało aż 70 terytorialsów. Udało się zebrać ponad 31 litrów krwi, poza tym żołnierze zdeklarowali się, że będą oddawać krew zimą, wiosną, latem i jesienią w ramach stworzonej przez siebie akcji „Cztery pory roku”.

Akcję oddawania krwi zakończyli w poniedziałek żołnierze ze 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie – tu udało się zebrać prawie 20 litrów krwi.

Warto dodać, że od początku pandemii koronawirusa żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali prawie 460 litrów krwi.

12WBOT