Wielkopolska: Szkoła nadal zamknięta z powodu bakterii coli w wodzie

SP nr 2 Piła fot. UM Piła

Woda z sieci wodociągowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Pile nadal nie nadaje się do użytku. Uczniowie uczą się zdalnie lub w drugim budynku, a stacja sanepidu stara się dociec, dlaczego mimo czyszczenia rur woda nadal zawiera bakterie coli.

Instalacja sanitarna w szkole była latem remontowana i – to właśnie podczas poremontowej kontroli w wodzie wykryto bakterie coli i enterokoki kałowe. Instalacja została przeczyszczona chlorem i ponownie sprawdzone, ale bakterie są nadal. Jak poinformowała portal „Asta24” Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile, woda nawet po przegotowaniu nie nadaje się do spożycia, może wywołać biegunkę lub reakcję alergiczną.

Inspektorów sanepidu niepokoi fakt, skąd ciągle bakterie w wodzie mimo czyszczenia i czy to przypadkiem nie jest szerszy problem. Zbadali więc wodę z sieci wodociągowej poza szkoła, ale okazała się odpowiadająca wszystkim parametrom, bez żadnych bakterii. Wszystko wskazuje na to, że problem wiąże się z remontem sieci w szkole – albo nadal niedostateczną dezynfekcją instalacji.

Trwa więc kolejne czyszczenie rur w szkole, a uczniowie nadal uczą się albo zdalnie – albo w drugim budynku szkoły, gdzie w wodzie, jak sprawdziła PSSE, bakterii nie ma. Kolejne badanie wody zostanie przeprowadzone w przyszłym tygodniu i wtedy okaże się, czy uczniowie wreszcie mogą wrócić do nauki stacjonarnej czy nie.