Przysięga w czasach pandemii fot. 12WBOT

Wielkopolska: Święto wielkopolskiej brygady WOT w czasach pandemii

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz trzeci obchodzi swoje święto. Co roku jest ono połączone z przysięgą wojskową. Jednak w tym roku obchody ze względu na pandemię były wyjątkowo skromne.

Święto 12WBOT przypada 26 stycznia, na pamiątkę przysięgi wojsk Powstania Wielkopolskiego na placu Wolności w Poznaniu, która miała miejsce tego dnia w 1919 roku. W tym roku obchodzono je w Skwierzynie, gdzie stacjonuje 151 batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład wielkopolskiej brygady.

Święto było obchodzone wyjątkowo skromnie: ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, w przysiędze nie uczestniczyła ani kompania honorowa, ani orkiestra wojskowa, ani – co najważniejsze – bliscy żołnierzy składających przysięgę. A dla żołnierzy jest to zawsze tym większe przeżycie, gdy wiedzą, że ich rodziny są razem z nimi w tym szczególnym dniu. W tym roku krewni mogli obejrzeć uroczystość jedynie na YouTube.

– Tak jak co roku w dniu naszego święta, tak i dzisiaj oddajemy hołd bohaterom przeszłości, ale też wyrażamy podziękowanie dla żołnierzy, którzy w tych szczególnych i trudnych czasach nie szczędzą wysiłku, by nieść pomoc potrzebującym – mówił do swoich żołnierzy dowódca brygady płk Rafał Miernik. – Pamiętajcie, by być zawsze gotowi i zawsze blisko dla naszej ojczyzny! Dla ziemi, na której żyjemy. Trzecie święto brygady odbywa się w bardzo specyficznych warunkach. Od roku cały świat walczy z pandemią. Dla nas ta walka zaczęła się w marcu ubiegłego roku. Jestem niezmiernie dumny ze wszystkich żołnierzy brygady, z waszej postawy – świadomych obywateli, którzy nie szczędząc czasu pomagają bliźnim, obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję bardzo.

Nowi terytorialsi, zanim przystąpili do przysięgi, musieli ukończyć bardzo intensywne szkolenie podstawowe, podczas którego zdobyli podstawową wiedzę miedzy innymi z obsługi broni, taktyki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej”, czyli pokazać, czego się nauczyli w trakcie całego szkolenia.

Wśród nowych żołnierzy znaleźli się między innymi: zawodniczka MMA, instruktor nauki jazdy, ojciec z córką oraz trener personalny. Oprócz przysięgi na placu jednostki odbyło się także mianowanie żołnierzy na stopień kaprala czyli pierwszy stopień podoficerski a także wręczenie odznak pamiątkowych jednostki wyróżniającym się w służbie oficerom, podoficerom i szeregowym.

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2018 roku i jest jednostką, która w sposób szczególny nawiązuje do tradycji powstańców wielkopolskich oraz innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918-1946. Patronem jednostki został gen. bryg. Stanisław Taczak, pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego. W szeregach wielkopolskich terytorialsów służy ponad 1800 żołnierzy. W skład wielkopolskiej brygady wchodzą obecnie trzy bataliony lekkiej piechoty z siedzibami w Śremie, Lesznie oraz tymczasowo batalion w Skwierzynie w województwie lubuskim. Dowódcą brygady jest płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Od wiosny zeszłego roku brygada bardzo aktywnie uczestniczy w walce z koronawirusem.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze