Wielkopolska: Susza hydrologiczna w regionie. IMiGW wydało ostrzeżenie

Warta susza fot. L. Łada

Warta, Wełna, Noteć, Kanał Mosiński i Barycz – w zlewniach tych rzek w Wielkopolsce obowiązuje ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną. W regionie występuje także niedobór wód podziemnych, co może się przełożyć na kłopoty z wodą także dla mieszkańców.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pierwsze komunikaty ostrzegające przed suszą wydał już 23 maja, a sytuacja się pogarsza. Obecnie ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną dotyczy zlewni dopływów Warty od Wełny do Noteci. Na obszarze przyrzecza Warty środkowej od Wełny do Noteci spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (czyli średniej z najmniejszych przepływów rocznych), jak podaje IMiGW. I zaznacza, że ostrzeżenia wydawane są w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni.

Ostrzeżenie hydrologiczne wydano też dla zlewni Kanału Mosińskiego, a także zlewni Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu.

Brak opadów i niski poziom wód powierzchniowych nie mógł pozostać bez wpływu na poziom wód gruntowych – zwłaszcza że Wielkopolska z brakiem opadów i niskim poziomem rzek boryka się od lat. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy informuje, że w najbliższych tygodniach w Wielkopolsce poziom wód podziemnych w płytkich warstwach wodonośnych będzie opadał, aż do niskich stanów ostrzegawczych. A to z kolei może powodować niedobory wody w mniejszych ujęciach wody pitnej lub w indywidualnych ujęciach gospodarskich. Tam, gdzie woda pitna jest pobierana z głębszych warstw, nie powinno być z nią problemów. Przynajmniej na razie.

Podziel się: