Wielkopolska: Rysica potrącona przez samochód. Nie przeżyła

rysica Biała fot. Tomasz Konieczny, Nadleśnictwo Złotów

Dwuletnia rysica Kiki, wypuszczona na wolność w ramach programu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” zginęła pod kołami samochodu. Wyskoczyła na drogę nagle, tuż przed maską, kierowca nie był w stanie zahamować.

Kiki zginęła 29 września na drodze nr 188 pomiędzy Żeleźnicą i Dolnikiem w powiecie złotowskim. Jak informuje portal „asta24”, kierowca, który ją potrącił, powiadomił o tym Nadnotecki Instytut UAM w Pile. Jego szef, dr Paweł Owsianny, natychmiast pojechał na miejsce, żeby odnaleźć Kiki – została zabrana przez specjalistę z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego – Dzika Zagroda.

To kolejna tragiczna śmierć rysia wypuszczonego na wolność – zaledwie 15 września znaleziono młodziutką rysiczkę z tegorocznego miotu zabitą śrutem. Była przedstawicielką pierwszego pokolenia urodzonego na wolności…

Ten przypadek także opisał dr Owsianny, apelując o wsparcie dla akcji odrodzenia populacji rysiów w Polsce, czyli o wyjątkowo ostrożną jazdę przez zalesione tereny i nie strzelanie do wszystkiego, co się poruszy, podczas polowań. Żeby rysie mogły szczęśliwie żyć w Polsce.

fot. archiwum

Podziel się: