Wielkopolska: Powstaną nowe Jadłodzielnie. „Problem marnowania żywności to jedna z ważniejszych kwestii”

jadłodzielnia w Luboniu fot. UMWW

14 nowych miejsc wymiany żywności ze wsparciem 291 tys. zł. Samorząd Województwa Wielkopolskiego kontynuuje realizację programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce.

To już druga edycja programu na lata 2021-2025 i w jej ramach powstanie 14 nowych miejsc wymiany żywności w naszym województwie. Gmin otrzymają na realizację poszczególnych projektów 291 tys. zł, a 7 lipca zostały podpisane stosowne umowy w tej sprawie.

Program „Wielkopolskie Jadłodzielnie” ma na celu wspieranie inicjatyw mieszkańców województwa wielkopolskiego na rzecz ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce oraz wzrostu świadomości konsumentów na temat racjonalnego robienia zakupów.

– Problem marnotrawienia żywności to jedna z ważniejszych kwestii jaką konsumenci swoimi świadomymi wyborami oraz zachowaniami mogą w krótkim czasie zmienić dla dobra całego społeczeństwa i gospodarki – mówił wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. – Druga edycja samorządowego programu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” umożliwia stworzenie kolejnych miejsc wymiany żywności dla lokalnych społeczności. Samorządy lokalne realizując projekty w ramach programu robią pierwszy krok do wzrostu świadomości mieszkańców, racjonalnego kupowania oraz ograniczenia marnowania nadwyżek żywności będących w gospodarstwach domowych. Dzięki tworzeniu Jadłodzielni zbudowana zostaje infrastruktura umożliwiające wymianę produktów spożywczych pomiędzy mieszkańcami. W ramach programu w 2022 roku powstanie 14 nowych Jadłodzielni w Wielkopolsce

W ramach konkursu zgłoszonych zostało 15 projektów, ale po dokonaniu oceny formalno-merytorycznej zgłoszeń dofinansowanie uzyskało 14 z nich, między innymi z Wągrowca, Kępna, Dopiewa, Obornik, Rawicza, Słupcy, Rogoźna, Zdun oraz po dwa ze Swarzędza, Szamotuł i Leszna. W ramach obu edycji programu w Wielkopolsce będzie funkcjonowało już 20 jadłodzielni.

Podziel się: