szpital tymczasowy fot. K. Adamska

Wielkopolska: Powstaną Centra Zdrowia Psychicznego w regionie

Zarząd województwa wielkopolskiego zatwierdził plan rozmieszczenia Centrów Zdrowia Psychicznego na terenie regionu. To strategiczny dokument ustalający warunki i możliwości realizacji Pilotażu CZP w Wielkopolsce.

– Zdrowie psychiczne to ważna dziedzina opieki zdrowotnej. To bardzo istotne, by ludzie potrzebujący wsparcia w tym zakresie wiedzieli, dokąd się kierować, by otrzymać pomoc – mówi marszałek Marek Woźniak.

Plan został przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy współpracy z jednostkami samorządu gminnego i powiatowego oraz członkami Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia Psychicznego. Przewodniczy mu Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
– Choroby psychiczne to najczęstsza przyczyna samobójstw – podkreśla Paulina Stochniałek. – Diagnostyka w Polsce musi się rozwijać, a dostęp do specjalistów w dziedzinie psychiatrii jest najlepszy tylko wtedy, gdy jest szybki – dlatego ten obszar należy objąć szczególną troską.

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego docelowo model lecznictwa psychiatrycznego będzie oparty na Centrach Zdrowia Psychicznego, które składać się mają z następujących części:

– zespołu ambulatoryjnego (przychodni), którego zadaniem będzie udzielanie porad lekarskich i psychologiczne, indywidualna i grupowa pomoc psychoterapeutyczna, czynności pielęgniarskie i interwencje socjalne;

– zespołu środowiskowego (mobilnego), którego zadaniem będą wizyty domowe, terapia indywidualna i grupowa, praca z rodziną, treningi umiejętności, budowanie sieci oparcia społecznego, zajęcia i turnusy rehabilitacyjne;

– zespołu dziennego, którego zadaniem jest hospitalizacja dzienna psychiatryczne w celu zintensyfikowania oddziaływań diagnostycznych, terapeutycznych lub rehabilitacyjnych;

– zespołu szpitalnego, którego zadaniem jest całodobowa opieka szpitalna w sytuacjach nacechowanych znacznym nasileniem zaburzeń lub związanych z nimi ryzykiem – podstawowym i docelowym rozwiązaniem są świadczenia oddziału psychiatrycznego w lokalnym szpitalu ogólnym z uwagi na mniejszą stygmatyzację chorych i ich rodzin oraz możliwości dostępu do specjalistycznej diagnostyki oraz leczenia (TK, neurochirurgia, neurologia, OIOM).

Od poniedziałku do piątku będą działać punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, w których podczas pierwszej konsultacji dostępni będą specjaliści: lekarz psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, pielęgniarka psychiatryczna. Ich zadaniem jest wydanie wstępnej diagnozy, opracowanie planu leczenia, a jeśli przypadek jest pilny – uruchomienie pomocy nie później niż w ciągu 72 godzin.

Plan leczenia w CZP dopasowany będzie do osoby doświadczającej kryzysu. Mogą to być regularne konsultacje z lekarzem, terapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, praca w tzw. nurcie otwartego dialogu, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej, albo wsparcie od asystenta zdrowienia, czyli osoby, która przeszła kryzys i po odpowiednim przeszkoleniu i stażu w szpitalu służy pomocą innym.

Takie rozwiązanie, określane jako model psychiatrii środowiskowej jest bardziej humanitarny, efektywniejszy, tańszy, zalecany przez instytucje międzynarodowe oraz oparty na dobrych i sprawdzonych praktykach.

Pomoc w CZP będzie dostępna bez zapisów i bez skierowania.

UMWW, el

3 3 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze