konferencja prasowa fot. Ministerstwo Zdrowia RP

Wielkopolska: Powiat gostyński w żółtej strefie

Powiat gostyński trafił do żółtej strefy koronawirusa. Powodem jest ognisko w Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Dziś stwierdzono tam 40 kolejnych przypadków zakażeń koronawirusem.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał dziś nowy podział na strefy żółte i czerwone w Polsce. W strefie czerwonej nie ma już żadnego powiatu, co wiceminister uznał za sukces, bo to pierwsza taka sytuacja od czasu wprowadzenia stref. Natomiast w strefie żółtej są trzy powiaty: limanowski i tatrzański w woj. małopolskim oraz gostyński w woj. wielkopolskim.

Kłopoty powiatu gostyńskiego i dodatkowe obostrzenia, które w nim teraz będą obowiązywać, to efekt ogniska zakażeń stwierdzonego kilka dni temu w Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Na początku września wykonano rutynowo test u jednej z podopiecznych domu przed przyjęciem do szpitala, ponieważ miała przejść operację – i wynik był pozytywny. Nie wiadomo, jak doszło do zakażenia u tej pacjentki, ponieważ ze względu na stan zdrowia w ogóle nie opuszczała placówki.

Obecnie, jak informowaliśmy, zakażone są 52 osoby, pracownicy i podopieczni. DPS jest w pełnej izolacji, nikomu nie wolno tam wchodzić i wychodzić. Placówka jest zaopatrzona w środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej.

Wiceminister Kraska podczas konferencji prasowej zapowiedział także wysłanie do szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć 500 tys. testów antygenowych. Te testy pozwalają na dość szybkie zdiagnozowanie obecności koronawirusa – wynik jest już po pół godzinie. Co prawda wynik dodatni i tak musi być potwierdzony testem molekularnym PCR, ale to i tak postęp. Pacjent po teście nie będzie już musiał czekać w izolacji dwa lub trzy dni na wszelki wypadek, zanim dotrą wyniki testu, tylko dowie się po pół godzinie, czy jest zdrowy, czy też powinien zrobić dodatkowy test, bo ten wyszedł mu pozytywny. Jednak testy antygenowe nie będą wykonywane wszystkim, jedynie osobom z ostrą infekcją górnych dróg oddechowych.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze