Wielkopolska: Ponad połowa mieszkańców regionu jest w pełni zaszczepiona przeciwko koronawirusowi!

Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilsutarcyjne)

Tak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezpieczni. – Na mapie nie brak jednak „białych plam – mówi Mikołaj Woźniak z zespołu prasowego NFZ.

Według sytuacji na dzień 19 sierpnia liderem szczepień nadal jest Poznań – w pełni zaszczepionych jest 65 proc. mieszkańców miasta. Niepokojąco z kolei przedstawia się sytuacja w powiecie kaliskim – tam zaszczepiło się zaledwie około 40 proc. mieszkańców. Jednak ogółem Wielkopolska przekroczyła już próg połowy w pełni zaszczepionych mieszkańców – jest ich 50,7 proc. po dwóch dawkach lub przyjęciu jednodawkowej szczepionki J&J było dokładnie Wielkopolan. To prawie 1,8 mln osób. To drugi wynik w Polsce, jeśli chodzi o województwa. Lepsze jest tylko województwo mazowieckie, gdzie w pełni zaszczepionych jest ponad 52 proc. mieszkańców.

– Wysoka pozycja województwa wielkopolskiego nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni – przestrzega Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Dynamika szczepień przeciw covid-19 w ostatnich tygodniach znacząco spadła, a tylko one są sprawdzoną drogą do ograniczenia skutków nadchodzącej czwartej fali pandemii. Choć są w Wielkopolsce powiaty, które dobrze radzą sobie ze szczepieniami, to z rosnącym niepokojem patrzymy na miejsca, gdzie procent wyszczepienia wynosi poniżej 50 proc., niekiedy niewiele przekraczając 40 proc. Sytuacja tych powiatów w czasie następnego wzrostu zakażeń może być naprawdę trudna. W chwili, kiedy szczepionki są dostępne niemal „od ręki” nie szczepienie się jest wyrazem braku odpowiedzialności i troski nie tylko o swoje zdrowie, ale także bezpieczeństwo swoich bliskich oraz innych osób.

Obecnie ponad 20 powiatów wykazuje mniej niż połowę zaszczepionych mieszkańców. To oznacza, że chociaż ponad połowa Wielkopolan została zaszczepiona, to stało się tak dzięki dosłownie kilku powiatom, które “ciągną” region w górę. Poza powiatem kaliskim, w którym jest zaszczepionych zaledwie 40 proc. mieszkańców, w ogonie są także powiaty kolski i ostrzeszowski, gdzie jest zaszczepionych około 41 proc. mieszkańców.

– Osoby niezaszczepione powinny zdecydować się na szczepienie jak najszybciej – prognozuje prof. Jacek Wysocki, były rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu oraz Kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej na UM w Poznaniu. – To ostatni moment, w którym zakażeń w Polsce jest jeszcze stosunkowo mało. Poziom zaszczepienia na poziomie 60 proc. nie gwarantuje nam odporności zbiorowej. W tej chwili walka toczy się o życie i uniknięcie masowych hospitalizacji w trakcie czwartej fali pandemii. Przykłady z innych krajów pokazują, że choć mutacja Delta przenosi się szybciej, a zakażenia bywają wykrywane także u osób zaszczepionych, to przechodzą one covid-19 bardzo lekko. To osoby niezaszczepione będą trafiały do szpitali i najciężej przechodziły zakażenie.

10 powiatów o najniższym poziomie pełnego zaszczepienia mieszkańców w Wielkopolsce (stan na 19.08 wg danych CEZ):
1. kaliski – 39,66 proc.
2. kolski – 40,98 proc.
3. ostrzeszowski – 41,12 proc.
4. złotowski – 42,6 proc.
5. leszczyński – 42,67 proc.
6. gostyński – 42,85 proc.
7. turecki – 42,99 proc.
8. krotoszyński – 44,05 proc.
9. koniński – 44,62 proc.
10. ostrowski – 45,24 proc.

10 powiatów o najwyższym poziomie pełnego zaszczepienia mieszkańców w Wielkopolsce (stan na 19.08 wg danych CEZ):
1. Poznań – 63,95 proc.
2. poznański – 56,84 proc.
3. szamotulski – 54,62 proc.
4. Konin – 51,85 proc.
5. średzki – 51,37 proc.
6. Leszno – 50,97 proc.
7. kościański – 50,62 proc.
8. wrzesiński – 50,31 proc.
9. międzychodzki – 50,1 proc.
10. obornicki – 49,83 proc.

NFZ

Podziel się: