Wielkopolska: Ponad 2 mld euro z UE dla regionu. Marszałek: „Umiarkowany sukces”

Marszałek Marek Woźniak fot. UMWW
W rękach marszałków znajdzie się 40 procent środków z polityki spójności na lata 2021 – 2027. Takie decyzje zapadły podczas wczorajszego spotkania marszałków z wiceministrem Budą. Wielkopolska ostatecznie dostanie 2,058 mld euro.

Podczas wczorajszego spotkania marszałków województw z Waldemarem Budą, wiceministrem funduszy i polityki regionalnej, zapadły decyzje co do podziału 28,4 mld euro z funduszy unijnych. Podjęto decyzję, że 40 proc. środków z polityki spójności na lata 2021 – 2027 otrzymają do podziału marszałkowie w ramach regionalnych programów operacyjnych.

75 proc. tej kwoty ministerstwo podzieliło w styczniu, a 25 proc. z 28,4 mld euro pozostawiono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktu programowego. Przypomnijmy, że marszałek Marek Woźniak apelował wówczas do wszystkich, którym los Wielkopolski nie jest obojętny, o wsparcie żądań samorządu województwa wielkopolskiego o godziwy udział w dzielonej – do dyspozycji regionów – kwocie unijnych funduszy. Wielu parlamentarzystów i liczne grono samorządów przyłączyły się do apelu.

Ostatecznie Wielkopolska, po rozdziale rezerwy, otrzyma na program regionalny w nowej perspektywie finansowej UE 2,058 mld euro (1 670 869 290 euro plus 387 mln euro na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji).

– Jestem umiarkowanie zadowolony – powiedział marszałek. – Ciesze się, że po długich negocjacjach udało nam się w końcu zwiększyć pierwotnie proponowaną kwotę o około 601 mld euro. Wielkopolska będzie miała do dyspozycji w sumie 2,058 mld euro. Chcielibyśmy mieć więcej, ale przyjmuję tę propozycje jako trudny kompromis. Kryteria podziału rezerwy były dość dobrze przygotowane, w oparciu o konkretne wskaźniki, choć i tak widoczne są ślady politycznych preferencji PiS. Ale najważniejsze jest to, że będziemy mogli dalej inwestować w rozwój Wielkopolski, między innymi kupując nowoczesny tabor kolejowy, budując drogi czy dbając o rozwiązania przyjazne środowisku. Jeśli pomyślnie rozstrzygną się ustalenia na szczeblu krajowym, a potem negocjacje z Komisją Europejską, to pierwsze konkursy mogą ruszyć wiosną przyszłego roku.

Przypomnijmy, że w marcu tego roku Wielkopolska startowała z poziomu 1,07 mld euro w ramach polityki spójności oraz 387 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dedykowanym na wsparcie dla subregionu konińskiego, gdzie wygaszane będzie wydobycie węgla brunatnego. Dziś mamy na stole więcej pieniędzy, co jest dobrą wiadomością dla Wielkopolski, choć jako mieszkańcy tzw. regionu przejściowego, obok mieszkańców Mazowsza i Dolnego Śląska, otrzymamy najmniej.

– Jesteśmy regionem dobrze rozwijającym się, plasowanym przy okazji wielu analiz jako jedno z najlepszych województw w Polsce – wyjaśnia marszałek. – Trzeba mieć na uwadze fakt, że celem tych unijnych pieniędzy jest wyrównywanie szans, więc naturalnym jest, że dostajemy mniej. Ale cieszę się, choć nie było to łatwe, że udało się wypracować kompromis, który można nazwać umiarkowanym sukcesem.

UMWW

Podziel się:

Ostatnio dodane: