zerwane bannery na Żeromskiego fot. L. Łada

Ponad 400 razy interweniowali tej nocy wielkopolscy strażacy wyjeżdżając do skutków wichury. Wiatr wiejący z prędkością ponad 80 km na godzinę wyrządził sporo szkód. Na szczęście jak dotąd ucierpiała tylko jedna osoba.

Strażacy tej nocy wyjeżdżali głównie do powalonych drzew, połamanych konarów oraz zerwanych bannerów. W wielu miejscach powalone drzewa zatarasowały drogi, odnotowano też ponad 30 uszkodzonych dachów. W powiecie gnieźnieńskim wiatr zwalił drzewo na samochód. Kierowca odniósł obrażenia. Jak informuje IMiGW, do godziny 7.00 rano największy zanotowany poryw to 90 km/h.

Z powodu wiatru nieczynne dziś jest też Nowe Zoo.
„Z powodu konieczności usuwania skutków wichury Nowe Zoo dzisiaj,w niedzielę 30 stycznia, będzie ZAMKNIĘTE dla Zwiedzających” – poinformowała placówka na swoim profilu na FB. – „Przepraszamy za utrudnienia. Trwa sprzątanie terenu, usuwanie połamanych drzew i szacowanie strat”.

Synoptycy ostrzegają, że to nie koniec silnego wiatru. „Nadal prognozowany jest bardzo silny wiatr, do godzin około południowych w porywach do 100 km/h, lokalnie do 115 km/h z kierunku północno-zachodniego. Miejscami możliwe burze” – informuje IMiGW.

Silny wiatr będzie się dawał we znaki w całym regionie 30 stycznia do godziny 18.00. nadal obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia w całym regionie.