Wielkopolska: Podejrzany o rozpowszechnianie nielegalnego oprogramowania. Jest akt oskarżenia

testery fot. policja Leszno

117 zarzutów liczy akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi Głogowa podejrzanemu o handel testerami nielegalnym oprogramowaniem do diagnostyki samochodów. Grozi mu do 5 lat więzienia.

W sierpniu 2021 roku firma produkująca testery diagnostyczne z oprogramowaniem do diagnostyki stanu technicznego samochodów jednej z niemieckich marek powiadomiła leszczyńską policję o podejrzeniu przestępstwa.
– Z przekazanych informacji wynikało, że osoba podająca się za mieszkańca regionu leszczyńskiego sprzedaje w internecie po okazjonalnych cenach testery diagnostyczne wraz z „pirackim” oprogramowaniem – wyjaśnia Monika Żymełka z biura prasowego leszczyńskiej policji. – Dla przykładu: oryginalny program do obsługi urządzenia kosztowałby około 3500 złotych, a nielegalny, oferowany w internecie około 100 złotych.

Leszczyńscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą ustalili, że nieuczciwym sprzedawcą jest 39-letni mieszkaniec Głogowa w województwie dolnośląskim. Mężczyzna wystawiał ogłoszenia w internecie posługując się numerami telefonów zarejestrowanymi na tzw. „słupy”. Mężczyzna został zatrzymany na początku tego roku.

– W jego domu znaleziono kilkadziesiąt płyt z nielegalnym oprogramowaniem diagnostycznym, przygotowanych do wysyłki do potencjalnych klientów, a także komputery, telefony, których dane potwierdzały przestępczą działalność 39-latka – wylicza Monika Żymełka. – Zatrzymany usłyszał wówczas zarzut kradzieży programu komputerowego.

Według ustaleń policjantów mężczyzna prowadził swoją działalność od początku 2021 roku i w tym czasie sprzedał testery z nielegalnym oprogramowaniem ponad 100 osobom w całej Polsce. Straty, jakie z tego tytułu ponieśli producenci programów, to około pół miliona złotych.

Skomplikowana i żmudna praca policjantów trwała jednak jeszcze kilka kolejnych miesięcy, by w efekcie doprowadzić do ogłoszenia podejrzanemu aż 117 zarzutów dotyczących rozpowszechniania bez uprawnienia cudzego oprogramowania. W sierpniu tego roku policjanci skierowali do Prokuratury Rejonowej w Lesznie akt oskarżenia przeciwko 39-latkowi. Grozi mu do 5 lat więzienia.