szpital w Gostyniu fot. Szpital Gostyń

Wielkopolska: Pieniądze z budżetu państwa dla szpitali w Kępnie i Gostyniu

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał umowy, które uruchamiają środki finansowe przyznane z budżetu państwa dla szpitali w Kępnie oraz Gostyniu na walkę z koronawirusem.

SPZOZ w Kępnie otrzymał z rezerwy premiera 2 mln 916 tys. zł na zakup dwóch cyfrowych aparatów RTG i mammografu. Pieniądze posłużą także na sfinansowanie prac remontowo-budowlanych w pracowni radiologicznej szpitala w Kępnie. Dofinansowanie wyniosło 80 proc. wartości realizacji zadania. Pozostałą kwotę 729 tys. (20 proc.) zabezpieczyły władze powiatu kępińskiego.

Powiat kępiński uzyskał także środki finansowe z budżetu państwa na zakup ambulansu. Dofinansowanie na ten cel wyniosło 400 tys. zł. Dodatkowo na zadania związane ze zwalczaniem covid-19 powiat kępiński otrzymał 153 tys. zł.

– Pieniądze pozwolą pokryć koszty pobierania materiału do badań na obecność koronawirusa. Wcześniej na ten sam cel Wielkopolski Urząd Wojewódzki zawarł ze szpitalem umowy na łączną kwotę 300 tys. zł – powiedział Łukasz Mikołajczyk.

Szpital powiatowy w Kępnie został włączony do walki z covid-19. W związku z pandemią, decyzją wojewody wielkopolskiego, uruchomiono w nim 4 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, 26 łóżek dla pacjentów z covid-19, w tym 2 respiratorowe na drugim poziomie zabezpieczenia. Z Agencji Rezerw Materiałowych do szpitala trafiły 3 kardiomonitory i jeden respirator stacjonarny.

Wojewoda wielkopolski podpisał dziś także umowę z władzami powiatu gostyńskiego na dofinansowanie zakupu wyposażenia centralnej sterylizatorni dla SPZOZ w Gostyniu. Środki w wysokości 1 mln 276 tys. zł pochodzą z dotacji budżetu państwa, a kwota 319 tys. zł stanowi wkład powiatu gostyńskiego. Całość realizacji zadania ma wynieść 1 mln 596 tys. zł.
– To realizacja deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego – wyjaśnił wojewoda. – Zastąpienie obecnej sterylizatorni na bloku operacyjnym szpitala nowoczesną, bezpieczniejszą oraz eliminującą ryzyko potencjalnych zakażeń szpitalnych jest konieczne z punktu widzenia poprawy efektywności dotychczas udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Inwestycja ma również wpływ na czas hospitalizacji pacjentów oraz wysokość kosztów leczenia.

WUW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze