Wielkopolska: Pieniądze na termomodernizację dla kolejnych samorządów

Marek Woźniak, Karol Skrzypczak, Piotr Skrzypek fot. UMWW

Prawie 8 mln zł otrzymają gminy Miejska Górka ze środków unijnych na projekty związane z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej. Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy na to dofinansowanie 10 stycznia, podczas wizyty w Miejskiej Górce.

Przy wsparciu środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) przyznanych przez zarząd województwa wielkopolskiego gmina Miejska Górka przeprowadzi termomodernizację dwóch budynków Zespołu Szkół w Miejskiej Górce, a Pakosław termomodernizację budynków Szkoły Podstawowej w Pakosławiu, Filia Sowy. Będą kosztowały prawie 8 mln zł.

Obie inwestycje znacząco wpłyną na oszczędność energii, zmniejszą koszty użytkowania budynków, a jednocześnie poprawią jakość edukacji prowadzonej w tych obiektach.
– Cieszę się, że jest z nami młodzież, bo to jest odpowiedź na ich głos – mówił marszałek podczas wizyty w Miejskiej Górce. – Głos pokolenia, które nakazuje nam zwrócić uwagę na przyszłość klimatu na naszym globie. Każda działalność w tym zakresie, czy dotycząca instalacji odnawialnych źródeł energii, czy też oszczędzania energii poprzez termomodernizację jest niezwykle cenna. Jest właśnie wyjściem naprzeciw tym oczekiwaniom.

Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki, podkreślił, że dzięki unijnemu dofinansowaniu oba budynki szkolne będą posiadać nowoczesne systemy grzewcze, co sprawi, że ich ogrzewanie będzie kosztować o wiele mniej.

– Cieszymy się, że udało się nam załapać na ostatnie środki ze starej perspektywy unijnej – stwierdził Piotr Skrzypek, wójt Pakosławia.

Bo jak przypomniał marszałek Marek Woźniak, to są ostatnie projekty realizowane przy wsparciu funduszy unijnych z perspektywy finansowej na lata 2014-2020, których dysponentem jest województwo wielkopolskie. Obecnie zaczyna się już realizacja nowego programu funduszy europejskich dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Warto podkreślić, że zarząd województwa wielkopolskiego wybrał dotychczas projekty na łączną kwotę dofinansowania ponad 296 mln zł unijnego dofinansowania z WRPO 2014+ na inwestycje realizowane przez lokalne samorządy w obszarze modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Warto podkreślić, że zarząd przyznał środki wszystkim samorządom, które złożyły wnioski o dofinansowanie na tego typu inwestycje.

Podziel się:

Ostatnio dodane: